Niezwykłe właściwości oleju z czarnuszki

O kondycję układu odpornościowego warto dbać nie tylko w okresie przesileń jesiennych i zimowych, czy też podczas gorszej pogody. Jeśli zadbamy o stałe i regularne dostarczanie organizmowi niezbędnych mikroelementów, to ten z pewnością odwdzięczy się nam wyższą formą i lepszym samopoczuciem. Co ważne, właściwa suplementacja nie musi oznaczać konieczności sięgania po farmaceutyki i środki chemiczne. Wystarczy zajrzeć do skarbnicy medycyny naturalnej. Jednym z najbardziej wydajnych i efektywnych środków jest olej z czarnuszki.

Moc zdrowia

Czarnuszka, w dokładniej mówiąc czarnuszka siewna, to roślina z rodziny jaskrowatych. Wywodzi się z okolic Turcji i Iraku, obecnie dziko rośnie między innymi w basenie Morza Śródziemnego, jest też z powodzeniem uprawiana na terenie naszego kraju. Jej właściwości zdrowotne doceniono już w starożytnym Egipcie, a o wysokim uznaniu, jakim cieszyła się wówczas ta roślina, może świadczyć fakt, że w grobowcu Tutenchamona, obok skrzyń z precjozami i oznakami władzy, znaleziono również dwa naczynia wypełnione czarnuszką. Nasiona bywają do tej pory wykorzystywane jako przyprawa kuchenna, jednak największą popularność zdobył wykonywany z nich olej o znaczących właściwościach leczniczych.

Popularność ta jest w pełni zasłużona, olej z czarnuszki w 85% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, z których najważniejsze to omega-6, omega-9 oraz kwas alfa-linolenowy omega-3. Kwasy te nie tylko korzystnie regulują pracę organizmu, ale też wspomagają powstawanie i odbudowę komórek. W składzie oleju znajdziemy również witaminę E, beta-karoten, sterole i biotynę, a także tymochinon działający antyalergicznie dzięki skutecznemu blokowaniu wytwarzania histaminy. Badania wykazały również dużą skuteczność w zwalczaniu lub hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych.

Jak stosować, gdzie kupić?

Przyjmowanie oleju z czarnuszki jest proste, a dla wielbicieli korzennych smaków może się okazać wręcz przyjemne. Podstawową zasadą jest spożywanie zimnego oleju, podgrzewanie niszczy bowiem zawarte w nim cenne substancje. Najskuteczniejsze dawkowanie to w wypadku osób dorosłych jedna łyżeczka dwa razy dziennie przed posiłkami, odpowiednią porcją dla dzieci będzie ¼ łyżeczki, również dwa razy dziennie. Olej możemy spożywać zarówno bezpośrednio, jak i w postaci dodatku do sałatek i innych potraw.

Dzięki swoim cechom olej sprawdzi się doskonale także podczas stosowania zewnętrznego. Ma on zbawienny wpływ na stan paznokci, włosów, skóry, pomaga w leczeniu stanów zapalnych i trądziku.

Niezwykle istotny wpływ na jakość oleju ma sposób jego pozyskania. Najlepszą metodą jest tradycyjne tłoczenie na zimno z wykorzystaniem prasy ślimakowej. Olej nie powinien zawierać żadnych dodatków chemicznych ani konserwantów. Na szczęście na rynku można spotkać produkty wytwarzane przez nieduże, rodzinne wytwórnie bazujące na sprawdzonych i oryginalnych recepturach. Jedną z nich jest Olejarnia Gaja, gdzie poza zakupem oleju z czarnuszki możemy skorzystać z szerokiej oferty naturalnych produktów. W tym miejscu tradycyjne metody wytwórcze sprawnie łączą się z nowoczesnymi technikami sprzedaży, Gaja bowiem oferuje szybkie i wygodne transakcje internetowe.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.