Pozostałe typy czerniaka

Pomimo naszej rosnącej świadomości dotyczącej szkodliwego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na naszą skórę, czerniaka, czyli złośliwy nowotwór skóry diagnozuje się coraz częściej. Jest to zmiana rakowa wywodząca się z melanocytów, czyli komórek, które wytwarzają melaninę – barwnik powodujący ciemnienie skóry w wyniku promieniowania słonecznego.

Znanych jest kilka rodzajów tego groźnego nowotworu skóry. Mogą one stanowić istotne zagrożenie dla życia, choć pozornie mogłoby się wydawać, że przez to że rozwija się na powierzchni powinien być szybko wykryty i wyleczony. Nic bardziej mylnego, bo większość z nas nadal takie zmiany bagatelizuje. Tymczasem, jeśli szybko zostanie postawiona diagnoza, a anomalia usunięta nasze życie może zostać skutecznie uratowane. Jakie znamy rodzaje czerniaka?

Czerniak guzkowy

W wielu przypadkach powstaje na bazie znamion barwnikowych, jednak zdarza się również, że rozwija się na dotychczas zdrowej skórze. Uznawany jest za odmianę o najcięższym przebiegu. Wygląda jak nierówno ubarwiony guzek, bardzo szybko wzrastają jego rozmiary, w jego obrębie mogą również występować owrzodzenia. Wśród jego najczęstszych umiejscowień wymienia się kark, głowę oraz plecy. Przebieg tego rodzaju czerniaka jest niezwykle szybki – nie trwa ona dłużej niż 1 rok. Znaczenie częściej diagnozowany jest u panów. Pojawiające się w jego przebiegu zmiany mogą stanowić pierwotne zachorowanie lub przerzuty. Dane statystyczne pokazują, że odmiana guzkowa stanowi od 10 do 30% przypadków zachorowań na czerniaka.

Czerniak bezbarwnikowy nazywany inaczej czerniakiem amelanotycznym

Najcięższa odmiana czerniaka guzkowego. Świadectwem wysokiej złośliwości takiego raka jest niewielka ilość bądź całkowity brak melaniny. Podobnie jak w czerniaku guzkowym tak i tutaj zmiany mogą pojawić się jako pierwotne – pierwsze zachorowanie na nowotwór bądź mogą być już zmianą przerzutową.

Czerniak szerzący się powierzchownie

Grupą najbardziej zagrożoną jego wystąpieniem są osoby około 40 roku życia. Choroba rozwija się w najróżniejszych lokalizacjach na ciele, może zająć zarówno miejsca odsłonięte jak i te, które nie są narażone na promieniowanie słoneczne. Charakteryzuje się wystąpieniem plamy, która jest nierówno zabarwiona i znajduje się na niej wiele małych guzków. Postęp tego rodzaju schorzenia jest bardzo powolny – trwa od kilku do kilkunastu lat. Jest to odmiana, którą diagnozuje się najczęściej, stanowi od 60 do 70% przypadków. Najczęściej rozwija się na bazie znamion barwnikowych.

Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej

Najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku. Jego cechą charakterystyczną jest długi, wręcz wieloletni przebieg. Najczęstsza lokalizacja to twarz oraz inne części ciała, które pozostają odsłonięte. Jest to odmiana tego nowotworu, którą powszechnie uważa się za dość łagodną. Nowotwór rozwija się na bazie płaskich plam soczewicowatych, o nieregularnym zabarwieniu oraz obrysie. Jeśli dochodzi do zezłośliwienia tego nowotworu to pierwszym objawem będzie pojawienie się wyczuwalnych guzków. Zachorowania na ten rodzaj czerniaka stanowią od 5 do 20 % przypadków.

Czerniak na kończynie wywodzący się z plamy soczewicowatej

Ich wzrost jest dość powolny. Jest to odmiana najpowszechniej występująca u osób starszych. Lokalizują się w okolicy paznokci oraz po paznokciami na dłoniach oraz stopach. Mogą powodować zniszczenie paznokci, ponieważ plamy barwnikowe bardzo często ulegają rozpadowi. Występuje w około 5% wszystkich przypadkach czerniaka.

Czerniak wywodzący się ze znamion błękitnych

Jest to czerniak, którego diagnozuje się bardzo rzadko. Jedna z najmniej rozpowszechnionych odmian tego schorzenia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.