4 sposoby na wizytę u dentysty bez strachu

Według statystyk aż 46% polaków cierpi na dentofobię, czyli strach przed wizytą u dentysty. Istnieją jednak sposoby na pokonanie lęku przed leczeniem stomatologicznym. Jakie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dentofobia – przyczyny i objawy

Najczęstszym powodem strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym są złe doświadczenia z przeszłości. Lęk pojawia się u dzieci, jeśli ich pierwsza wizyta u dentysty wiązała się z bólem oraz gdy rodzice sami bali się leczenia stomatologicznego i nieświadomie ten lęk przekazali dziecku.

Osoby cierpiące na dentofobię odczuwają strach nawet przed zwykłą wizytą kontrolną. Objawy lęku to m.in. przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, duszności, uderzenia gorąca. W konsekwencji pacjent unika wizyt w gabinecie stomatologicznym, a to z kolei może prowadzić do pogorszenia stanu uzębienia.

Jak walczyć ze strachem?

Z dentofobią można sobie poradzić, a oprócz z satysfakcji z pokonania lęku otrzymujesz jeszcze zdrowy i piękny uśmiech! Oto kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze strachem przed dentystą.

Sposoby na pokonanie dentofobii

  • Umów wizytę jak najszybciej. Najlepiej od rana. Dzięki temu będziesz miał mniej czasu na stresowanie się zaplanowaną wizytą.
  • Zacznij od konsultacji stomatologicznej. Przed rozpoczęciem leczenia umów się na konsultację w wybranym przez siebie gabinecie. W ten sposób poznasz sam gabinet, jak również będziesz mógł ocenić, jakie podejście do pacjenta ma stomatolog. Bemowo to dzielnica Warszawy, w której usytuowany jest przyjazny dla pacjentów z dentofobią gabinet NieboDent. Pamiętaj: Nie bój się zadawać pytań. Dentysta powinien wyjaśnić wszystkie Twoje obawy – nawet, jeśli zadane przez Ciebie pytania będą w jego opinii banalne. Więcej na temat tego, jak radzić sobie z próchnicą przeczytasz tutaj: „Dentysta z Warszawskiego Bemowa radzi, jak pozbyć się próchnicy”.
  • Przyjdź na wizytę z kimś znajomym. Ważne, by była to osoba, która nie obawia się dentysty i pomoże Ci pokonać obawy, rozśmieszy, odciągnie Twoją uwagę. Dzięki temu będzie Ci po prostu łatwiej.
  • Wybierz nowoczesną i przyjazną dla pacjentów przychodnię stomatologiczną. W dzisiejszych czasach gabinety dentystyczne mają wiele możliwości technologicznych, które mogą wprowadzić dla komfortu swoich pacjentów. Jedną z nich jest stosowanie nowoczesnego, komputerowego znieczulenia Wand. Znieczulenie to jest zupełnie bezbolesne, a to dzięki zastosowaniu płaszcza anemizacyjnego, czyli otoczenia środkiem znieczulających bardzo cienkiej igły podającej środek znieczulający. Komputer przez cały czas procedury stomatologicznej (np. borowania) steruje podawaniem leku, aby był on dawkowany z tzw. prędkością fizjologiczną, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu podczas wprowadzania substancji znieczulającej. Znieczulenie Wand nie powoduje także porażenia policzków i języka. Innym, nowoczesnym sposobem jest zastosowanie gazu rozweselającego, który pomoże Ci się zrelaksować i przejść wizytę u stomatologa w komforcie.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny to również taki, który dba o komfort pacjentów podczas oczekiwania na rozpoczęcie wizyty. W poczekalni udostępnia najnowszą prasę lub dostęp do telewizji, oferuję kawę i herbatę. Wszystko to, byś poczuł się komfortowo.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.