Prostata – jak radzić sobie z przerostem gruczołu krokowego?

Przerost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które dotyka najczęściej mężczyzn w dojrzałym wieku – zazwyczaj po 50. roku życia. Choroba wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami, które w dużym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Gruczoł znajduje się poniżej pęcherza moczowego, przylegając do ściany odbytu. W dużym stopniu wpływa na sferę seksualną i rozrodczą ze względu na wytwarzanie płynu, w którym znajdują się plemniki. Problem z przerostem prostaty dla wielu osób jest tematem tabu, wstydliwą kwestią o której nie chcą mówić. Jest to jednak niewłaściwe podejście, gdyż zlekceważenie problemu może doprowadzić do jego pogłębienia i bardzo poważnych konsekwencji.

Przerost prostaty – przyczyny schorzenia

Dokładne przyczyny rozrostu gruczołu krokowego nie są znane. Przyjmuje się, że odpowiada za to spadek ilości produkowanego testosteronu, co jest normalnym zjawiskiem związanym z procesem starzenia się organizmu. Mniejsza ilość testosteronu prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które mogą odpowiadać za rozrost prostaty (stercza). Nierzadko przyczyną są także uwarunkowania genetyczne.

Najczęstsze objawy przerostu stercza

Wraz z rozrastaniem się prostaty, powoduje ona ucisk na cewkę moczową i jej zwężenie. To zaś w bezpośredni sposób wpływa na utrudniony przepływ moczu. Pod tym względem nasz niepokój powinny wzbudzić następujące sytuacje:

  • kilkukrotne wstawanie w nocy, aby oddać mocz,
  • nagła potrzeba oddania moczu, w wyniku której mężczyzna wydala jedynie kilka kropli,
  • wyciekanie moczu,
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • konieczność odczekania zanim pojawi się mocz.

Wyżej wymienione objawy są charakterystyczne dla tzw. łagodnego przerostu prostaty (z ang. BPH). Zignorowanie objawów, z dużym prawdopodobieństwem w ciągu kilku lat lub miesięcy doprowadzi do zaostrzenia choroby. W takim przypadku może dojść nawet do zatrzymania moczu, co wiąże się z odczuwaniem bardzo silnego bólu oraz zakażeniem układu moczowego. Istnieje również ryzyko uszkodzenia nerek.

Czy przerost prostaty wpływa na życie seksualne? Ze względu na produkowanie płynu nasiennego oraz substancji ułatwiających stosunek, w wyniku rozrostu gruczołu może dojść do pewnych zaburzeń w produkcji. W takiej sytuacji istnieje ryzyko odczuwania dyskomfortu podczas odbywania stosunku.

Leczenie przerostu prostaty i profilaktyka

Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od szybkiego rozpoznania problemu. W przypadku zauważenia wczesnych objawów, trzeba koniecznie odwiedzić urologa, który zadecyduje o kolejnych krokach. W początkowym stadium, dużą skuteczność wykazują środki farmakologiczne dostępne w aptekach o działaniu moczopędnym. Inne preparaty mogą mieć działanie rozkurczające mięśnie gładkie, co ułatwia przepływ moczu lub wpływające na przekształcenie testosteronu. Tego rodzaju środki znajdziemy na https://www.aptekagalen.pl/prostata

W przypadku łagodnego przerostu, duże znaczenie ma także zmiana dotychczasowego stylu życia. Konieczne będzie odstawienie nikotyny oraz kofeiny, a także ograniczenie picia przed sytuacjami, w których pójście do toalety może być utrudnione lub niemożliwe. Brak skuteczności leków oraz nasilenie objawów może wiązać się z koniecznością leczenia chirurgicznego, wymagającego usunięcia części prostaty.

Osoby z BPH powinny pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u urologa oraz przyjmowaniu leków nawet jeśli dojdzie do poprawy. Na chwilę obecną nie istnieją w 100% skuteczne sposoby zapobiegania rozrostowi gruczołu krokowego. Na pewno warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu oraz systematycznym badaniu się.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.