O co chodzi z endoprotezą?

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów to coraz powszechniej występujące w społeczeństwie problemy, z którymi borykają się właściwie osoby w każdym wieku. Ich przyczyną najczęściej bywają kontuzje (skręcenia, zwichnięcia, nadłamania i złamania) oraz schorzenia wrodzone i nabyte (reumatoidalne zapalenia stawów, choroba zwyrodnieniowa, dna moczanowa itp.).

Niektóre z nich może wyleczyć artroskopia, mało inwazyjny zabieg naprawczy. W poważniejszych przypadkach, gdy nie ma możliwości naprawy uszkodzonego stawu, konieczna jest endoprotezoplastyka, czyli wszczepienie endoprotezy.

Co to jest endoproteza?

Endoproteza to implant, wyglądem zbliżony do naturalnego stawu, złożony z identycznych elementów konstrukcyjnych i spełniający tę samą funkcję. Mocuje się go mechanicznie, bezpośrednio do kości lub pośrednio za pomocą szybko wiążącego cementu kostnego. Endoproteza może z powodzeniem zastąpić uszkodzony staw biodrowy lub kolanowy, przywracając pacjentowi utraconą wcześniej ruchomość w kończynie. Taki sztuczny staw wykonuje się z materiałów kompatybilnych biologicznie, a więc bezpiecznych dla organizmu i akceptowalnych przez niego, które dodatkowo mają tę zaletę, że są odporne na niszczenie, w tym korozję i zużycie. Zabieg wszczepienia endoprotezy wykonuje się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu podpajęczynówkowym (od pasa w dół) lub ogólnym (całkowita narkoza) – w obu przypadkach chory nie odczuwa bólu przez cały czas trwania operacji.

Jak wygląda rehabilitacja po endroprotezoplastyce?

Specjaliście ze Sport-Klinika podkreślają, że endoprotezoplastyka jest na tyle poważnym zabiegiem, że wymaga długiej rekonwalescencji i rehabilitacji obejmującej terapię sensomotoryczną i wzmacniającą. Doborem programu rehabilitacyjnego powinni się oczywiście zająć profesjonaliści: lekarz i fizjoterapeuta. Podpowiedzą oni na jakie obciążenia stawu pacjent może sobie pozwolić w okresie pooperacyjnym i dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń ruchowych do kolejnych etapów rehabilitacji. Zwykle powrót do pełnej sprawności po zabiegu endoprotezoplastyki zajmuje od 3 do 6 miesięcy, o ile, rzecz jasna, pacjent będzie się stosował do zaleceń lekarskich.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.