Różyczka: objawy, powikłania i leczenie

Różyczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus noszący tę samą nazwę. Występuje najczęściej u dzieci, sporadycznie notowane są jednak również zachorowania u osób dorosłych. Okres najwyższej zachorowalności przypada na czas jesienno – zimowy, gdy dni są chłodne i występuje podwyższony poziom wilgotności powietrza.
Zakażenie następuje drogą kropelkową. Wystarczający jest więc kontakt z osobą chorą lub stosowanie tych samych przedmiotów. Choroba charakteryzuje się stosunkowo długim procesem inkubacji, który szacowany jest na 2-3 tygodnie.
Objawy różyczki
- pierwszym objawem jest wysoka gorączka,
- powiększone węzły chłonne, za uszami, na potylicy i na szyi – bolą przy dotyku,
- różowe plamki pojawiające się za uszami, na czole i ostatecznie na całym ciele, po kilku godzinach zlewające się w taki sposób, że skóra sprawia wrażenie zaczerwienionej,
- świąd.
Różyczka w ciąży
Różyczka to choroba uznawana za nie stanowiącą dużego zagrożenia. Nie można jednak jej lekceważyć. Uważać powinny szczególnie kobiety ciężarne, które nie przechodziły wcześniej różyczki i nie przyjęły obowiązkowego szczepienia przeciw tej chorobie. Jej rozwój w okresie ciąży może prowadzić do pojawienia się powikłań u płodu.
Powikłania u płodu
Występują bardzo rzadko, jednak jeśli zachorowanie pojawi się u kobiety do 12 tygodnia ciąży mogą pojawić się bardzo poważne zmiany rozwojowe u płodu. Dotyczą one:
- wzroku,
- słuchu,
- układu sercowo- naczyniowego,
- układu nerwowego.
Leczenie różyczki
Różyczka nie wymaga leczenia. Mija samoistnie. Jednak chory powinien pozostać w domu w trakcie trwania choroby i około tygodnia po jej zakończeniu.
Ciekawostki
- wysypka przypomina taką, która pojawia się w przebiegu popularnej u dzieci – odry. Jednak różyczka charakteryzuje się lżejszym przebiegiem i łatwiejszym leczeniem,
- około tygodnia przed pojawieniem się wysypki rozpoczyna się okres zaraźliwości i utrzymuje się około 3-5 dni od ustąpienia wysypki.