Ospa wietrzna w ciąży – czy jest niebezpieczna dla dziecka?

Ospa wietrzna uznawana jest za bardzo powszechną chorobę wieku dziecięcego. Z tego powodu kobiety będące w ciąży są silnie narażone na bezpośredni kontakt z wirusem szczególnie w sytuacji gdy mają małe pociechy ( w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym). Ponadto jeśli nie przeszły one tej choroby zakaźnej w dzieciństwie powinny unikać nie tylko chorych na ospę lecz również na półpaśca, który wywołany jest przez ten sam wirus.

Ilość notowanych zachorowań u kobiet w ciąży jest stosunkowo niska, jednak w razie wystąpienia zakażenia może być ono bardzo groźne dla matki i dziecka. Przebieg schorzenia u ciężarnych jest znacznie cięższy niż u innych osób dorosłych.

Co w sytuacji gdy kobieta zachoruje po raz pierwszy na ospę w trakcie ciąży?

Zachorowanie jest możliwe w sytuacji gdy kobieta nie przeszła wiatrówki w dzieciństwie, a w trakcie ciąży została narażona na bezpośredni kontakt z osobą chorą. Jeśli podejrzewa, że mogła się zarazić powinna niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź do ginekologa. Możliwe jest przeprowadzenie badań krwi, które sprawdzają odporność na wirusa. Istnieje surowica, która podana najdalej w ciągu 4 dni od kontaktu z osobą chorą może uchronić przed rozwinięciem się choroby lub też znacznie złagodzić jej przebieg. Niestety nie jest ona refundowana a koszt jej zakupu to około 1500zł.

Co jeśli kobieta nie zdecyduje się na zażycie surowicy?

W takiej sytuacji zaleca się dokładne obserwowanie swojego organizmu i natychmiastową reakcję w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów – przede wszystkim bardzo swędzącej wysypki. Udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu bądź ginekologa. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie kobiety do szpitala chorób zakaźnych. Dla matki zarażenie ospą nie stanowi najczęściej bezpośredniego zagrożenia, może natomiast być bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Wpływ zakażenia wiatrówką na płód.

To w jaki sposób choroba oddziałuje na nienarodzone dziecko uzależnione jest od etapu na jakim obecnie znajduje się ciąża:

  • I trymestr – w pierwszym trymestrze zachorowanie nie powinno negatywnie oddziaływać na płód i z całą pewnością nie oznacza wzrostu ryzyka poronienia.
  • 13-20 tydzień ciąży – zachorowanie nienarodzonego dziecka – pojawienie się tzw. ospy wrodzonej, a co za tym idzie zaburzenia na tle neurologicznym, niska masa urodzeniowa, wady kończyn po jednej stronie, zmiany o charakterze blizn w dermatomach, zapalenie naczyniówki bądź siatkówki oka, zaćma, małoocze, zaburzenia czynności jelit, ograniczony rozwój umysłowy, zaburzenia czynności zwieracza pęcherza moczowego.
  • Po 28 tygodniu ciąży – do tej pory nie istnieją źródła, które opisywałyby wpływ zakażenia w tym okresie na nienarodzone dziecko.

Profilaktyka

  • Unikanie kontaktu z osobami chorymi na ospę bądź półpasiec,
  • Szczepienie – jeśli planujemy ciąże, minimum 3 miesiące wcześniej warto przyjąć szczepienie przeciw ospie, które skutecznie zabezpieczy przed zachorowaniem,
  • Jeśli to możliwe unikanie kontaktu z dziećmi w wieku przedszkolnym szczególnie w sytuacji gdy w ich otoczeniu pojawiły się zachorowania na ospę wietrzną.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.