Domowe sposoby na świerzb

Wielu osobom wydaje się, że świerzb wynika z brudu. Stwierdzenie takie jest jednak całkowicie błędne, gdyż do pojawienia się tego schorzenia może dojść nawet u osób, które w sposób niezwykle skrupulatny dbają o utrzymanie higieny osobistej. Pasożyt ten przenika do naszej skóry w przedszkolu, szkole czy miejscu pracy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że są to tak malutkie stworzenia, że nie ma najmniejszej możliwości, abyśmy zauważyli je gołym okiem.

Jeśli dojdzie do infekcji świerzbem konieczne jest udanie się do dermatologa i skrupulatne przestrzeganie jego zaleceń. Jednak każdy pacjent z tą dolegliwością chętnie podda się leczeniu, z uwagi przede wszystkim na obecność objawów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, pośród których za najgorszy uznaje się intensywny świąd skory w miejscach, gdzie znajdują się larwy.

Świerzbowce bytują najczęściej w miejscach ciepłych oraz dobrze odsłoniętych, takich jak przestrzenie międzypalcowe dłoni, pachwiny, okolica pod piersiami, na linii pasa, pępka, prącia, dróg rodnych czy moszny.

Zaleconej przez lekarza terapii nie wolno absolutnie przerywać jeśli zależy nam na osiągnięciu sukcesu w leczeniu. Jednak wykorzystanie znanych od bardzo dawna domowych metod zwalczania świerzbu może pozwolić na skrócenie czasu terapii. Warto więc wesprzeć się i w taki sposób.

  1. Sok z nagietka – jego wypijanie stanowi naturalną metodę walki ze świerzbem.
  2. Suchy wyciąg z pokrzywy w tabletkach.
  3. Orzech włoski lub rdest ptasi w formie płukanki – stosuje się na miejsca zmienione chorobowo sprzyjają łagodzeniu uporczywego świądu.
  4. Płatki owsiane oraz krochmal – można stosować do kąpieli lub jako okłady.
  5. Prysznice naprzemienne – woda raz ciepła, raz zimna, jednak aby organizm nie doznał szoku zaczynamy od małych różnic temperatur i stopniowo je zwiększamy. Zabiegi takie przyniosą ulgę w nieprzyjemnym świądzie skóry oraz pobudzą ją do regeneracji.
  6. Mycie/ porządki – wszystko to, z czym mamy kontakt każdego dnia, czyli wanna, toaleta czy umywalna w łazience, jak również rozmaite naczynia i zabawki powinno się dokładnie umyć w ciepłej wodzie z zastosowaniem detergentów.
  7. Pranie – Świerzb wykryty u jednej osoby leczy się u wszystkich domowników. Wszystkie znajdujące się w mieszkaniu tekstylia, takie jak ubrania, koce czy pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze.
  8. Przemywanie skóry z zastosowaniem ziołowych naparów – stosowanie ziół pozwoli na zmniejszenie dokuczliwych dolegliwości oraz wspomoże usunięcie świerzbowców ze skory. Można wykorzystać takie zioła jak: tymianek, babka wąskolistna, kminek zwyczajny, piołun pospolity, lub wrotycz.
  9. Wykonywanie okładów z octu – szmatkę lub ściereczkę nasączamy octem spirytusowym i okładamy miejsce zmienione chorobowo. Nie zaleca się wykorzystywania na błonach śluzowych, gdyż intensywność octu może doprowadzić do pojawienia się podrażnień. Warto zaopatrzyć się również w intensywnie nawilżający krem, gdyż ocet powoduje silne przesuszenie skóry.
  10. Nalewka z ostróżki polnej – do jej przygotowania potrzebujemy 10 gram suszonych ziół oraz pół szklanki wódki. Zalewamy zioła i odstawiamy w ciepłe oraz zacienione miejsce na tydzień. Po tym czasie przemywamy zmiany na skórze nawet 2-3 razy w ciągu dnia.
  11. Olejki – naturalne olejki maja szerokie zastosowanie i sprawdzą się również przy świerzbie. Możemy np. dodawać je do kąpieli. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie specjalnej „maseczki”, rodzaju okładu. Kilka kropli olejku mieszam z niewielką ilością wody oraz miodu. Tworzymy rodzaj papki, którą należy nakładać na miejsca na skórze zmienione chorobowo. W przypadku świerzbowca polecane są olejki: cynamonowy, herbaciany i lawendowy.
  12. Kurkuma – przygotowujemy pastę z 10 łyżek kurkumy, szklanki mąki oraz łyżki mleka. Wykonujemy z niej okłady skóry w chorych miejscach.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.