Co wpływa na laktację? 3 sposoby, które musisz przetestować

Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację? Co zrobić, aby karmienie piersią było jeszcze bardziej efektywne? Mamy na to kilka prostych sposobów – warto poznać te najpopularniejsze. Czy wiesz, że prawidłowe karmienie w dużej mierze zależy od systematyczności i odpowiedniej pozycji?

1. Czas karmienia i jego częstotliwość kontra prawidłowa laktacja

Zasada jest taka: im częściej będziesz karmić swoje dziecko, tym większą ilość pokarmu wyprodukują twoje piersi. Dlatego rób to na żądanie i przystawiaj malca także w nocy. Dopilnuj, aby dziecko wypijało całą ilość mleka z jednej strony, dopiero później zmieniaj pierś.

Pamiętaj, że każde opróżnienie piersi podczas karmienia lub odciągania mleka skutkuje dalszą produkcją pokarmu. Dlatego warto być wytrwałym, mieć na uwadze, że podawanie mieszanki zamiast naturalnej metody karmienia prowadzi do zmniejszenia wytwarzania pokarmu.

Dodatkowo w sytuacji, kiedy dziecko nie przyjmuje dostatecznej ilości mleka matki, konieczne staje się odciągnięcie nadmiaru przy pomocy laktatora. Wszystko po to, aby utrzymać prawidłowy poziom laktacji. Aktualnie na rynku mamy bardzo dużo tego typu urządzeń. Dostępne są sprzęty zarówno elektryczne, jak i mechaniczne.

Niezmiernie ważne dla matki karmiącej jest to, aby miała ona wsparcie swojego partnera. Osoby, z którą podzieli wykonywanie codziennych domowych prac. To bardzo cenne, kiedy młoda mama ma czas na wypoczynek i dłuższy sen po ciężkiej nocy.

2. Relaks i bliskość, zacznij od podstaw

Podczas laktacji ogromne znaczenie ma to, aby proces karmienia odbywał się w miłej i spokojnej atmosferze. Dobre miejsce, odpowiednie światło czy ulubiona relaksacyjna muzyka mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Dodatkowo warto zadbać o bliskość z dzieckiem. Przytulanie maluszka przed karmieniem wpłynie pozytywnie na większą ilość wydzielanej oksytocyny. Jest to hormon, od którego zależy ilość produkowanego mleka. Pamiętaj – jak najwięcej bliskości! Ten czas powinien należeć do ciebie i twojego dziecka.

3. Odpowiednie metody przystawiania dziecka

Właściwie dobrane techniki karmienia piersią – w dużej mierze to od nich zależy, czy laktacja będzie przebiegać w sposób prawidłowy. Dlatego opłaca się dopracować te czynności do perfekcji, a w sytuacji, kiedy pojawią się trudności, po prostu skorzystać ze wsparcia specjalistów z poradni laktacyjnej.

Podczas karmienia wybierz pozycję, w której będzie ci najwygodniej. Mamy różne techniki karmienia piersią. Każda z nich wiąże się z wieloma udogodnieniami, np. pozycja krzyżowa jest odpowiednia dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym oraz słabo ssących wcześniaków. Tymczasem ułożenie spod pachy sprawdza się u mam z dużym biustem, płaskimi i wklęsłymi brodawkami, a także u kobiet po cesarskim cięciu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.