Endokrynolog – kiedy udać się do specjalisty?

Obecnie coraz więcej pacjentów poszukuje pomocy u endokrynologów, którzy zajmują się badaniem funkcji gruczołów występujących w ludzkim organizmie. Ich prawidłowa praca wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także i samopoczucie oraz wygląd. Chcesz wiedzieć w jakiej sytuacji należy zgłosić się do endokrynologa? Jesteś ciekaw jak wygląda wizyta u tego specjalisty?

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń oraz zaburzeń prawidłowej pracy gruczołów endokrynnych tzw. wewnątrzwydzielniczych lub dokrewnych.  W tym wypadku warto wiedzieć, że gruczołami endokrynnymi są między innymi: przysadka, podwzgórze, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jajniki oraz jądra. Od poprawnego funkcjonowania tych gruczołów zależy prawidłowa praca układu hormonalnego.
Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu? Są to np.: wahania wagi, problem nadmiernego owłosienia u kobiet, występowanie trądziku, uczucie znużenia i ciągła senność, nieuzasadniona nadpobudliwość, nadpotliwość, nieregularne miesiączki, nawracające obrzęki dłoni i stóp, nadmierne wypadanie włosów oraz problemy z popędem seksualnym. W przypadku występowania objawów mogących świadczyć o zaburzeniu pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego należy bezzwłocznie udać się na konsultację do lekarza endokrynologa, którego znajdziemy między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica.

Pamiętać należy również o tym, że nie tylko dorośli miewają problemy z prawidłową pracą gruczołów dokrewnych, w dużym stopniu dotyczy to także dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. W tym wypadku jednak skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym specjalizującym się w leczeniu zaburzeń dojrzewania – objawiających się zbyt szybkim lub spowolnionym wzrostem oraz dysproporcjami w budowie ciała.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Zastanawiasz się, jak przebiega wizyta u endokrynologa? Konsultacja endokrynologiczna w dużej mierze skupia się na przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu z pacjentem, czego celem jest ustalenie głównej przyczyny występujących objawów. Jeżeli chodzi o badania, to endokrynolog najczęściej zleca przeprowadzenie morfologii krwi, badanie poziomu stężenia tyreotropiny, w skrócie określanym jako badanie TSH. Dodatkowo specjalista może zlecić wykonanie USG tarczycy oraz badań fT3 i fT4, których wynik wykaże wysokość stężenia hormonów tarczycowych. Zarówno przebieg wizyty, jak i rodzaj zleconych badań jest kwestią indywidualną i może różnić się w zależności od problemów zdrowotnych pacjenta.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.