Egzema – co to za choroba i jak ją rozpoznać?

Na Twojej skórze pojawiły się czerwone grudki, które pieką lub swędzą? Próbowałeś je zdrapać, ale tylko pogorszyłeś sprawę? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej cierpisz na egzemę. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to za schorzenie, jak ją rozpoznać i najważniejsze – jak ją leczyć.

Egzema – co to za choroba?

Egzema zwana inaczej wypryskiem atopowym to choroba objawiająca się przewlekłym zapaleniem tkanki skórnej, który rozwija się pod wpływem kontaktuz alergenem. Schorzenie trudno wyleczyć, ponieważ może nazmianę słabnąć i nasilać się przez wiele lat.

Jakie są przyczyny egzemy?

Specjaliści nie są w stanie podać jednoznacznej przyczyny powstawania choroby, ale wymieniają dwa typy egzemy:

  • Endogenna – ten rodzaj schorzenia jest ściśle związany z podłożem genetycznym oraz niewydolnością układu odpornościowego,
  • Egzogenna – ta kategoria bezpośrednio odnosi się do alergii na czynniki zewnętrzne takie jak: kosmetyki, leki, odzież, żywność lub detergenty. W tym przypadku należy wykonać testy alergologiczne, aby wyłonić czynnik alergizujący.

Często osoby chore na egzemę są stygmatyzowane ze względu na nieestetyczny wygląd tkanki skórnej oraz obawę przed zarażeniem. Pamiętajmy, że to schorzenie nie jest zaraźliwe, a nasz kontakt z chorymi jest bezpieczny.

Jak można rozpoznać egzemę?

Aby zdiagnozować chorobę, potrzebna jest wnikliwa obserwacja skóry. W początkowym stadium schorzenia występują małe, czerwone grudki i pęcherzyki, które łączą się i rozchodzą po skórze. U dzieci, zmian należy szukać na twarzy, a u nastolatków i dorosłych  w okolicy stóp, kolan, łokci, dłoni, szyi oraz na karku. Z czasem skóra się wysusza, a w konsekwencji łuszczy. Jeśli w początkowym stadium choroby rozdrapaliśmy rany, to skóra staje się ciemniejsza oraz zgrubiała. Schorzeniu bardzo często towarzyszy ból i świąd.

Leczenie egzemy – o czym warto wiedzieć?

Sposób leczenia choroby jest zależny od jej objawów. Należy zwrócić uwagę na typ i umiejscowienie ran, a także na stopień jej zaawansowania. W zależności od rodzaju zmian skórnych lekarz wprowadza odpowiednie leczenie miejscowe. W przypadku ostrych stanów zapalnych dobrze sprawdza się krem na egzemę posiadający w składzie kortykosteroid, czyli hormon, posiadający właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Gdy zmianom skórnym towarzyszy uporczywy świąd, to warto poprosić lekarza o wypisanie recepty na leki histaminowe. W ostateczności dermatolog zaleci przyjmowanie doustne glikokortykosteroidów, czyli hormonów przeciwzapalnych. Warto pamiętać, że nawet najdroższa i najlepiej dobrana terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdy nie określimy czynnika, wywołującego stan zapalny. W przypadku rozwinięcia choroby spowodowanej alergią, lekarz może skierować na płatkowe testy naskórkowe, które wskażą dany alergen. 

Jak dbać o skórę w trakcie choroby?

Regularna i odpowiednia pielęgnacja zmian chorobowych to jeden z czynników, który w parze z leczeniem skóry pozwolą raz na zawsze uporać się z egzemą. Poniżej znajduje się garść wskazówek, które staną się sprzymierzeńcem w walce z chorobą:

  • Do kąpieli dodaj garść płatków owsianych. Możesz również kupić w aptece gotową zawiesinę lub zrobić ją w domu. Drobinki powstałej mąki przynoszą ulgę podrażnionej skórze,
  • Nie kąp się dłużej niż 10 minut. Po tym czasie tkanka skórna zaczyna się nadmiernie wysuszać, usuwając warstwę ochronną skóry,
  • Myj się w ciepłej wodzie. Zbyt wysoka temperatura wysusza skórę,
  • Po kąpieli delikatnie wytrzyj ciało ręcznikiem. Nie pocieraj mocno skóry, by nie dopuścić do pogorszenia jej stanu,
  • Na osuszoną skórę nałóż krem nawilżający, który jest przeznaczony dla skóry atopowej,
  • Ubrania, które nosisz powinny być luźne i nieprzylegające do ciała,
  • Twoja odzież powinna być wykonana z delikatnych materiałów np. z bawełny, nie używaj ubrań ze sztucznych tkanin,
  • Odpowiednia temperatura skóry to podstawa – nie przegrzewaj jej, ani nie wychładzaj,
  • Dbaj o to, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość snu,
  • Unikaj stresu, dymu papierosowego oraz substancji drażniących,
  • Regularnie stosuj preparaty zalecone przez dermatologa.

Pamiętaj, że odpowiednia dieta może w znaczący sposób poprawić stan naszej cery. Unikaj fast-foodów, przetworzonej żywności, tłuszczy zwierzęcych, cukru i najważniejsze – produktów, na które masz uczulenie. Zamiast tego pij napary ziołowe np. rumianek oraz jedz pokarmy zawierające kwasy omega-3.

Egzema – podsumowanie

Egzema to schorzenie objawiające się przewlekłym zapaleniem skóry, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Mimo że tę chorobę trudno wyleczyć, to nie można się poddawać. Odpowiednie preparaty zalecone przez specjalistę, zdrowa dieta, regularna pielęgnacja i cierpliwość w działaniu mogą doprowadzić do zmniejszenia się zmian chorobowych, a w konsekwencji do jej wyleczenia. Warto pamiętać, aby nie rozdrapywać wyprysków atopowych, ponieważ takie działanie przyniesie więcej szkody, niż pożytku.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.