Hemoroidy w ciąży

Bardzo duża ilość kobiet w ciąży boryka się z problemem hemoroidów. Ich pojawienie się, w tym okresie jest uzasadnione, ponieważ organizm przyszłej matki jest silnie obciążony, pojawiają się zaparcia, problemy z wypróżnianiem. Intensywne parcie na stolec również może prowadzić do powstawania guzków krwawniczych. Natomiast w miarę rozwoju płodu pojawia się coraz silniejszy ucisk na naczynia krwionośne w miednicy, co może wywoływać problemy z cyrkulacją krwi w obrębie odbytu.

Poza tym wszystkim dochodzi jeszcze znaczący wysiłek w czasie porodu. Szczególnie jeśli rodzimy naturalnie, gdyż to właśnie parcie może prowadzić do postania hemoroidów. Nie jest to z pewnością nic przyjemnego, jeśli pojawią się u nas guzki krwawnicze, będziemy odczuwać swędzenie, pieczenie, a nawet ból w okolicy odbytu. Zaniedbane mogą powstępować i z czasem powodować rosnący dyskomfort, gdyż będą znajdować się już na zewnątrz, pomiędzy pośladkami i będą wyczuwalne przy każdym ruchu.

Kiedy pojawiają się żylaki odbytu i jak się objawiają?

Ta niechciana i wstydliwa dolegliwość pojawia się najczęściej w końcowym okresie ciąży, gdy dziecko silnie uciska na otaczające naczynia i tkanki. Możemy zauważyć je nagle w czasie wizyty w toalecie, podczas parcia na stolec. Niestety mogą one również znacząco powiększyć się w czasie porodu. Najsilniej odczuwany jest dokuczliwy świąd i pieczenie. Dodatkowo w czasie wypróżniania można zauważyć delikatne krwawienie. Jeśli choroba się zaostrzy może dojść do pojawienia się uporczywego bólu w okolicy odbytu.

Jeśli w czasie ciąży lub po niej zauważymy u siebie objawy hemoroidów należy o nich poinformować ginekologa. Warto również wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż może zajść konieczność wizyty u chirurga lub proktologa, który w czasie badania perfektum potwierdzi dolegliwość i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jak leczy się hemoroidy w czasie ciąży?

Proces leczenia żylaków odbytu w czasie ciąży niczym nie różni się, od tego jakiemu poddana zostałaby każda inna osoba. Bezpieczne jest stosowanie czopków i maści, które wykazują działanie zarówno przeciwświądowe jak i przeciwzapalne. Dodatkowo specjaliści zalecają leki, których zadaniem jest uszczelnianie naczyń krwionośnych. Można również skorzystać z szeregu domowych, sprawdzonych i skutecznych sposobów naszych babć na radzenie sobie z guzkami krwawniczymi. Pamiętajmy jednak, że ciąża stanowi okres naprawdę wyjątkowy, dlatego przyjęcie każdego leku powinno się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

A po porodzie.

Po urodzeniu dziecka, zwłaszcza jeśli poród był naturalny, dolegliwości związane z hemoroidami mogą się nasilić. Leczenie powinno przebiegać tak samo jak w czasie ciąży. Jeśli jednak obok świądu i pieczenia pojawił się ból w okolicy odbytu warto udać się na konsultację do lekarza. W niektórych przypadkach, gdy dojdzie do silnego rozwoju i zaniedbania guzków krwawniczych konieczną formą leczenia jest interwencja chirurgiczna i ich usunięcie, jedną z dostępnych metod. W kompetencji lekarza leży dobranie jak najlepszej w konkretnym przypadku.

Należy jednak pamiętać, że usunięcie hemoroidów, nie oznacza, że już nigdy się u nas nie pojawią. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają ich nawrotom, jak chociażby kolejna ciąża czy intensywne zaparcia. Jednak, gdy już będziemy znać tę dolegliwość szybciej ją rozpoznamy i rozpoczniemy odpowiednie leczenie farmakologiczne nie pozwalając jej się silnie rozwinąć.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.