Obrzęk limfatyczny nóg, kostki, ręki, twarzy – przyczyny, jak zlikwidować?

Obrzęk limfatyczny (czyli słoniowacizna) to jedno z najczęstszych schorzeń układu limfatycznego. Początkowo może objawiać się jako niewielkie opuchnięcia, jednak z czasem, w skrajnych przypadkach, dotknięte nim kończyny przypominają skórę słonia, zgrubiałą i twardą – stąd druga nazwa tej choroby. Czym spowodowany jest obrzęk limfatyczny? Jakie odmiany tej choroby możemy wyróżnić i w jaki sposób pozbyć się obrzęków? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Obrzęk limfatyczny powodowany jest zastojem w przepływie limfy, która produkowana jest w węzłach chłonnych. Ze względu na to, iż zadanie limfy polega na pozbywaniu się zbędnych substancji z tkanek, zastój powoduje niemożność ich usunięcia. Naturalną reakcją organizmu jest zatem zwiększenie produkcji chłonki, co z czasem powoduje delikatną opuchliznę, a następnie twardnienie jej.

Zastoje jednak nie pojawiają się samoistnie. Mogą one być spowodowane powikłaniami pourazowymi, infekcjami, niewydolnością żylną czy chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Są one również efektem leczenie nowotworów złośliwych, podczas których nierzadko dochodzi do uszkodzenia układu limfatycznego. W takich sytuacjach można mówić o obrzęku limfatycznym wtórnym.

Obrzęk limfatyczny pierwotny ma miejsce w momencie, w którym schorzenie spowodowane jest wrodzoną chorobą lub brakiem naczyń włosowatych bądź ich niewielką ilością.

Obrzęk limfatyczny nóg

Obrzęk limfatyczny nóg jest jedną z częstszych manifestacji tej choroby. Może pojawić się jednostronnie lub dwustronnie. Obrzęki mogą być efektem przewlekłej i nieleczonej niewydolności żylnej, ale także operacji naczyniowych czy zmian nowotworowych. W tym przypadku istotna jest profilaktyka, a zatem zapobieganie powstawaniu tak zwanych żylaków, które są najpopularniejszym rodzajem obrzęków nóg. Zaleca się w tym celu odpoczywanie na leżąco z nogami powyżej serca, by umożliwić swobodny przepływ krwi, a także korzystanie z produktów uciskowych, takich jak rajstopy czy pończochy przeciwżylakowe.

Obrzęk limfatyczny kostki

Obrzęk limfatyczny kostki można uznać za pierwsze stadium tego schorzenia. Występuje ono najczęściej w lekkiej formie jako niewielkie powiększenie się kostki lub przedstopia. Jeśli jest ono spowodowane urazem nogi może być pomylone z obrzękiem spowodowanym kontuzją. Warto jednak podkreślić, iż tego rodzaju opuchlizna (we wczesnym etapie) powinna znikać w momencie, w którym noga zostanie lekko uniesiona, na przykład w pozycji leżącej.

Obrzęk limfatyczny ręki

Obrzęk limfatyczny ręki jest spotykany najczęściej u kobiet po mastektomii – radykalnej operacji usunięcia raka piersi. Ze względu na to, iż nowotwór usuwa się wraz z węzłami chłonnymi spod pachy, nierzadko przyczynia się to do zaburzeń odpływu chłonki. W takich sytuacjach kończyna po stronie amputowanej piersi zaczyna nabrzmiewać.

Obrzęk limfatyczny twarzy

Obrzęk limfatyczny twarzy jest spotykany najrzadziej spośród rodzajów obrzęków przez nas wymienionych. Może on być spowodowany urazami, na przykład pooperacyjnymi, ale także pasożytami. Ze względu na specyficzne miejsce pojawienia się obrzęku, może on być minimalizowany tylko za pomocą masażu limfatycznego.

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Leczenie obrzęku limfatycznego jest długie i żmudne, najczęściej obejmuje kilka elementów, które umożliwiają sprawniejsze odpływanie limfy z naczyń limfatycznych. Jedynie tylko w przypadku obrzęku wtórnego możliwe jest całkowite wyleczenie. W trakcie terapii niezwykle istotne jest unikanie wszelkiego rodzaju urazów oraz infekcji. Poza tym chory może otrzymać leki zmniejszające opuchliznę. Jednak głównym elementem leczenia jest drenaż limfatyczny oraz kompresjoterapia, które mają na celu wspomóc prawidłowy przepływ limfy. Drenaż wykonywany jest przez fizjoterapeutę, natomiast terapia obrzęku limfatycznego polegająca na zapewnieniu kończynom stałego, kontrolowanego ucisku, początkowo prowadzona jest przez lekarza, jednak z czasem może być kontynuowana przez chorego.

Obrzęk limfatyczny to poważne schorzenie, które często bagatelizuje się na pierwszych etapach. Warto jednak pamiętać, iż szybka reakcja może zapewnić nam szansę na pozbycie się choroby. 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.