Kifoza: objawy i leczenie

Kifoza jest schorzeniem powodującym łukowe wygięcie kręgosłupa w kierunku grzbietowym. Patologiczna odmiana kifozy nazywana jest potocznie garbem. Pojawia się u dzieci jak i u dorosłych. Najczęstszą lokalizacją choroby jest odcinek piersiowy bądź piersiowo – lędźwiowy kręgosłupa.
Schorzenie o łagodnym przebiegu, nie wpływa znacząco na komfort życia i nie powoduje większych problemów. Gdy jednak jej postać jest ciężka może mieć niekorzystny wpływ na płuca, nerwy, a także inne tkanki i narządy. Niewielka kifoza to stan w zupełności naturalny, gdyż daje kręgosłupowi możliwość wytrzymania dużych obciążeń a także wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Czynniki sprzyjające
- Urazy,
- Zaburzenia nerwowo- mięśniowe,
- Wiek (10-15 lat),
- Zapalenie stawów,
- Infekcje,
- Nowotwory,
- Osteoporoza,
- Zniekształcenia w kręgach bądź stawach biodrowych,
- Złamania,
- Zaburzenia w tkance łącznej,
Niewłaściwy tryb życia nierzadko stanowi przyczynę zanikania naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wiele osób w trakcie siedzenia na krześle nie zachowuje właściwej postawy – garbi się, w tym czasie płuca pozostają ściśnięte, co powoduje ograniczenia w ruchach klatki piersiowej – procesy wymiany gazowej są utrudnione. Wady postawy pojawiające się w wyniku złego trybu życia moją wpływ zarówno na wygląd jak i na sprawność danych osób.
Objawy kifozy
- Zaokrąglenie pleców,
- Zmęczenie oraz ból pleców,
- Zniekształcenia w obrębie klatki piersiowej,
- Zesztywnienie kręgosłupa,
- W przypadkach skrajnych możliwe staje się pojawienie problemów z oddychaniem.
W wielu przypadkach choroba ma przebieg bezobjawowy, z tego powodu w celu jej stwierdzenia konieczne jest wykonanie szeregu badań (zdjęcie RTG całej długości kręgosłupa a także zakres ruchu środków, które pozwalają na stwierdzenie zakresu ruchów zgięcia i rotacji kręgosłupa, badanie palpacyjne kręgosłupa).
Leczenie kifozy
Leczenie schorzenia uzależniane jest od jego stopnia zaawansowania. Jeśli występuje kifoza o postaci łagodnej nie ma konieczności wdrażania specjalnego leczenia, a ustąpienie wady może nastąpić samoistnie.
W zaawansowanym stadium choroby niezbędne jest wprowadzenie leczenia. Najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia Kifozy jest noszenie odpowiednich szelek ortopedycznych. Niestety w wielu przypadkach jedyną możliwą metodą jest przeprowadzenie operacji. Poza wymienionymi powyżej metodami wykorzystywane są również: gimnastyka korekcyjna oraz fizykoterapia.