Staw łokciowy – 5 możliwych przyczyn powstawania bólu w jego obrębie

Prawdopodobnie każda osoba przynajmniej raz doświadczyła bólu w stawie łokciowym (z czym może się wiązać on wiązać i jak go leczyć?). Dotyczy to zwłaszcza sportowców, a dla armwrestlerów, zapaśników, tenisistów są to praktycznie główne kontuzje. Ostre lub monotonne, może nie tylko powodować pewien dyskomfort, ale także znacznie ograniczać aktywność fizyczną, zwłaszcza wydajność na treningu i oczywiście wpływa na wyniki występów na zawodach. Dlaczego staw łokciowy może boleć?

Przyczyny bólu w stawie łokciowym

Pulsujący intensywny ból stawu, ze wzrostem temperatury i zaczerwienieniem całego łokcia może wskazywać na chorobę zapalną stawu lub więzadeł:

  • zapalenie błony maziowej,
  • chrzęstniakowatość maziówki,
  • reaktywne zapalenie stawów,
  • zapalenie ścięgna,
  • zapalenie kaletki i inne.

W przypadku tych patologii w jamie stawowej może gromadzić się płyn. Jednocześnie skóra nad stawem staje się czerwona i gorąca.

Przedłużone napięcie mięśni, ścięgien okolicy łokcia może prowadzić do zapalenia nadkłykcia – nadmiernego rozciągania tkanek. Choroba ta jest również nazywana „łokciem tenisisty”, ponieważ w tym sporcie często wykonuje się przedłużone, powtarzalne ruchy łokcia. Pacjenci z zapaleniem nadkłykcia nie mogą zginać ani prostować jednego ramienia, ponieważ boli staw łokciowy.

Więcej na temat diagnostyki i leczenia łokcia tenisisty przeczytają Państwo pod tym adresem: www.polecanyortopeda.pl/lokiec-tenisisty-co-to-przyczyny-objawy-leczenie-zabiegi-osocze-bogatoplytkowe.

łokieć kobiety podczas badania fizykalnego przez ortopedę

Inne przyczyny bólu w stawie łokciowym

Czasami przyczyną bólu w stawie łokciowym jest zapalenie nerwu łokciowego. Bóle są bolesne, monotonne, często towarzyszy im osłabiona wrażliwość i drętwienie palców.

Choroby zwyrodnieniowe stawów mogą również powodować ból i poważne ograniczenie ruchu. Wraz ze zniszczeniem chrząstki staw ulega deformacji, staje się obrzęknięty, pacjenci nadają dłoni wymuszoną pozycję. Z reguły choroba dotyka zarówno łokcie, jak i ewentualnie inne stawy.

Staw łokciowy bardzo boli w przypadku kontuzji, złamania. Dodatkowo słychać chrupnięcie, ruch ręki jest niemożliwy, staw traci swój normalny kształt, zraniona ręka staje się krótsza od zdrowej.

Leczenie bólu w obrębie łokcia

Podczas leczenia różnych chorób i urazów stawów istnieje kilka wspólnych punktów, bez których żadne leczenie nie może się obejść.

Znieczulenie

Środki przeciwbólowe na ból stawów stosuje się zarówno lokalnie – za pomocą zastrzyków, maści, żeli o działaniu przeciwbólowym, jak i wewnątrz – tabletki, syropy i inne środki. Aby złagodzić ból, stosuje się miejscowo rozgrzewające i chłodzące żele i kremy.

Rozgrzewanie (wyciągami z pieprzu, gorczycy, jadu pszczelego) miejscowo zwiększa krążenie krwi i wymianę ciepła, co prowadzi do zmniejszenia reakcji zapalnych i złagodzenia bólu. Maści te są szczególnie skuteczne w okresie rehabilitacji, po ustąpieniu ostrych objawów choroby.

Jednak w przypadku kontuzji nie stosuje się środków rozgrzewających, zamiast tego stosuje się środki chłodzące. Ze względu na składowe antykoagulanty, środki przeciwbólowe, mentol, olejki eteryczne, leki te prowadzą do zmniejszenia miejscowej wrażliwości, a w rezultacie do zmniejszenia bólu.

W przypadku silnego bólu najczęściej stosuje się miejscowe środki zawierające nowokainę, znieczulenie, lidokainę. Dodatkowo w przypadku kontuzji i silnego bólu stawu łokciowego w uszkodzoną okolicę wstrzykuje się środki przeciwbólowe, stosuje się również tabletki. Środki przeciwbólowe na ból stawów stosuje się wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Usuwanie stanu zapalnego

W celu złagodzenia reakcji zapalnych stosuje się środki zawierające niesteroidowe składniki przeciwzapalne. Tak więc najczęściej stosowane są ibuprofen, diklofenak, indometacyna, ketoprofen, salicylan metylu. Wszystkie działają przeciwzapalnie: łagodzą obrzęki, zaczerwienienia, niedotlenienie tkanek, poprawiają mikrokrążenie. Środki przeciwzapalne stosuje się zarówno w ostrym procesie, jak i w okresie rehabilitacji.

Zapobieganie niszczeniu chrząstki

Aby zatrzymać procesy deformacji, stosuje się chondroprotektory. Leki te są używane przez długi czas, ponieważ powoli gromadzą się w uszkodzonej tkance. Kolagen i glukozamina to niezbędne składniki zdrowej chrząstki. Przyjmowanie ich prowadzi do aktywacji własnych procesów regeneracyjnych, przywrócenia ruchomości i usunięcia odczynu zapalnego w uszkodzonym obszarze.

Miejscowe stosowanie żelu i kremu jest szczególnie skuteczne, gdy boli staw łokciowy, ponieważ zarówno żel, jak i krem działają przeciwbólowo. Nie zapomnij oczywiście użyć maści rozgrzewającej przed intensywnym treningiem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.