Domowe i naturalne sposoby na zaparcia

Znanych jest wiele domowych sposób na walkę z uciążliwymi zaparciami. Zaliczyć do nich możemy zarówno spożywanie odpowiednich pokarmów, jak i przyrządzanie różnych wywarów z ziół. Dobrym sposobem jest również odpowiednia ilość codziennego wysiłku fizycznego.

1. Unikaj siedzącego trybu życia

Pracując na siedząco rób sobie w ciągu godziny przynajmniej dwie przerwy. W ich czasie wstań, rozprostuj się, przejdź. Jeśli pracujesz w domu, lub możesz sobie na to pozwolić: wykonaj parę prostych ćwiczeń, w tym skłony i przysiady. Nie zapominaj o tych krótkich, dobroczynnych dla Twojego ciała przerwach.

2. Szybka mała czarna

Mając okresowe problemy z wypróżnianiem warto napić się mocnej, czarnej kawy. Kawa znana jest jako środek mocno pobudzający pracę jelit i może działać przeczyszczająco.

3. Dobroczynne owoce

Wśród owoców, które są naturalnymi lekami przeciwko zaparciom wyróżniamy jabłka i śliwki. Ich działanie może nie być widoczne od razu, ale codziennie zjedzone jedno jabłko z pewnością poprawi w sposób długoterminowy nasze codzienne funkcjonowanie.

4. Domowy sposób na przeczyszczenie

Odczuwając duży dyskomfort, kiedy nie mamy możliwości zakupu leków przeczyszczających, możemy taki lek „wytworzyć” sami. Wystarczy zjeść jedno, dwa jabłka, a następnie popić szklanką czy dwiema szklankami mleka. To połączenie składników ma działanie mocno przeczyszczające.

5. Suplementy diety

Najlepszym suplementem diety na zaparcia jest błonnik pokarmowy. Możemy zakupić go zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Nie przesadzajmy jednak z jego użyciem, ponieważ występuje on naturalnie również w spożywanych przez nas pokarmach.

6. Napój z siemienia lnianego

Siemię lniane znane jest jako naturalny środek przeczyszczający, który znakomicie pobudza perystaltykę jelit. Łyżkę zmielonego siemienia lnianego mieszamy z gorącą wodą i odstawiamy na kilka godzin. Następnie ostudzony już napar wypijamy przed snem.

7. Picie dużej ilości płynów

Zatwardzenia mogą być wynikiem spożywania zbyt małej ilości płynów. Aby naturalnie wspomóc perystaltykę jelit warto dziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody.

8. Uprawianie ćwiczeń fizycznych

Dowiedziono klinicznie, że perystaltykę jelit poprawić można ćwiczeniami fizycznymi. Jedne z takich badań prowadzone były na amerykańskim Uniwersytecie Iowa.

Pamiętajmy, że zmiana swoich nawyków jest podstawowym kluczem do sukcesu – zniweluje nie tylko problemy z wypróżnianiem się, ale również, a może przede wszystkim – poprawi jakość naszego życia w ogóle.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. aniaB mówi

    Jak najbardziej można pomoc sobie domowymi sposobami ale nie zawsze one działają 🙁 Ich przyczyna może być różna ale bardzo często jest związana z zaburzeniami prawidłowej mikroflory jelit. Możemy pomagać sobie w sposób naturalny: jogurty, kiszonki ale czasem powinniśmy wspomóc się probiotykami. U mnie bardzo dobrze się sprawdza połączenie żywych kultur bakterii i błonnika z babki jajowatej. Dużo mniejsze problemy w toalecie 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.