Czym jest kwas oleinowy, jaki ma wpływ na zdrowie?

Kwas oleinowy jest jednym z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Jest to grupa kwasów, które w istotny sposób oddziałują na prawidłowe funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu, oraz licznych jego systemów i układów. Wpływają m.in. na układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy czy pokarmowy. W związku z tym ich odpowiednia ilość jest niezwykle istotnym aspektem.

Podstawowe informacje o kwasie oleinowym

Jak już wspomnieliśmy, zalicza się on do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, należy również do grupy Omega 9. Jednak są one pośród kwasów niezbędnych warunkowo. Wynika to z tego, że ludzki organizm posiada enzym, który daje mu umiejętność samodzielnego syntezowania kwasów Omega 9 z Omega 3 i 6. Jednakże w niektórych sytuacjach zdarza się, że jego wytwarzana ilość jest zbyt mała i konieczne jest zwiększenie spożycia produktów zawierających kwasy Omega 9 lub zastosowanie odpowiedniej suplementacji.

Niedobory kwasów Omega 9, a pośród nich właśnie kwasu oleinowego pojawiają się najczęściej u osób w podeszłym wieku, lub takich, u których występują zaburzenia pracy wątroby. Szczegółowe informacje o kwasie oleinowym znajdziesz https://poznajsienatluszczach.pl/2018/08/20/kwas-oleinowy-charakterystyka-dzialanie/ .

Jak kwas oleinowy wpływa na nasze zdrowie?

 1. Oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – pomaga w regulacji poziomu cholesterolu we krwi – zarówno tego złego, jak i dobrego.
 2. Silnie oddziałuje na układ pokarmowy – powoduje zmniejszenie wydzielania kwasów żółciowych, a to z kolei chroni przed zgagą, niestrawnością i innymi problemami żołądkowymi.
 3. Uczestniczy w procesie regeneracji komórek oraz w tworzeniu nowych.
 4. Obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości czy miażdżycy.
 5. Jest jednym z czynników mających wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.

Dla naszego zdrowia niezwykle korzystne jest zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych, które powszechnie występują w tłuszczach zwierzęcych, na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczone, a pośród nich właśnie kwas oleinowy. Warto więc dokładnie dowiedzieć się, gdzie go znajdziemy.

 1. Oliwa z oliwek – znajdują się w niej duże ilości kwasów Omega 9, a pośród nich głównie kwasu oleinowego.
 2. Orzeszki ziemne.
 3. Migdały.
 4. Awokado.
 5. Orzechy pekan.
 6. Olej rzepakowy.
 7. Olej migdałowy.
 8. Siemię lniane.

W naszej diecie powinny być również obecne pokarmy zawierające kwasy Omega 3 i Omega 6, które służą do syntezowania kwasów Omega 9:

 1. Siemię lniane razem z wytwarzanym z niego olejem.
 2. Olej sojowy.
 3. Orzechy włoskie.
 4. Nasiona konopi siewnych.
 5. Ryby i owoce morza.
 6. Olej rzepakowy.
 7. Oleje, które pozyskuje się ze zwierząt morskich, takie jak olej z wątroby rekina oraz tran.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są konieczne dla ludzkiego organizmu, w celu prawidłowego wzrostu i rozwoju, metabolizmu cholesterolu, rozmnażania, komunikacji międzykomórkowej czy też działania skóry. Warto dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości tych składników do naszego organizmu, a także do organizmów naszych dzieci.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.