Cysta (torbiel): objawy, przyczyny i leczenie
Cysta, inaczej torbiel to przestrzeń w ludzkim organizmie, która najczęściej wypełniona jest płynem lub znaczniej rzadziej wydzieliną o konsystencji półpłynnej bądź litej. Występują one pojedynczo lub w grupach. Ich wielkość jest różna, bardzo często różnią się między sobą zawartością i poprzedzielane są przegrodami.
Cysty mogą występować w rozmaitych miejscach na ciele : na skórze, w konkretnych narządach bądź w przestrzeniach między tkankami. Jest to wytwór patologiczny. W przypadku kobiet bardzo często pojawiają się w narządach rodnych, natomiast dość rzadko lokalizują się na wargach sromowych.
W przeważającej większości przypadków torbiele stanowią łagodne zmiany. Natychmiastowa interwencja nie jest wówczas konieczna. Wymagają natomiast stałej obserwacji oraz wdrożenia ewentualnego leczenia.
Przyczyny
- nieprawidłowy przepływ płynów w organizmie,
- infekcje,
- stany zapalne,
- powstawanie różnego typu guzów,
- uwarunkowania genetyczne.
Objawy cysty (torbiela)
Torbiele zewnętrzne:
- kaszaki ( w obrębie twarzy ),
- gradówki ( na powiekach ).
Torbiele wewnętrzne:
- mdłości,
- wymioty,
- bóle w podbrzuszu,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- uczucie niepokoju.
Leczenie cysty
Formy leczenia torbieli są różne. Jeśli mamy do czynienia z dużymi cystami, które osiągnęły postać złośliwego nowotworu nieunikniony jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmian.
W części przypadków konieczne jest odsysanie płynu ze zmiany, w czego wyniku zmniejsza ona swój rozmiar. Jeśli zaś lekarz określa zmianę jako zupełnie nieszkodliwą nie wymagają one wdrażania leczenia.
Jeśli na twarzy pojawiają się niewielkie zmiany, nie ma konieczności ich leczenia. Wystarczy wizyta w gabinecie kosmetycznym, gdzie zostaną one usunięte w trakcie prostego zabiegu.
Gradówki wymagają wizyty w gabinecie okulistycznym, zaś ich leczenie oparte jest zazwyczaj na podaniu antybiotyku.