Częste wypróżnianie – norma czy powód do obaw?

Częste wizyty w toalecie nie muszą być powodem do zmartwień. W przypadku gdy wygląd stolca nie wzbudza żadnych podejrzeń, a zatem ma miękką konsystencję i walcowaty kształt, a także kolor jasny lub ciemny brązowy, mamy do czynienia z prawidłowym wypróżnianiem. Przyczyn częstej defekacji może być wiele, wśród nich nieodpowiednia dieta.

Na czym polega wypróżnianie?

Defekacja, inaczej wypróżnianie, to skomplikowany proces, będący końcowym etapem trawienia. Połknięty pokarm przemieszcza się do żołądka, dzięki sile mięśni przełyku. W żołądku następuje rozkładanie za pomocą soków żołądkowych pokarmu, który następnie przechodzi przez wątrobę, jelito cienkie i jelito grube. Treść jelitowa znacznie różni się od pokarmu w początkowej fazie, gdyż zostaje z niego wchłonięta woda, w wędrówce przez jelita stopniowo nabiera stałej konsystencji
i staje się końcowym produktem trawienia, który musi zostać wydalony z organizmu.

Człowiek ma duży wpływ na sprawny przebieg procesu wydalania poprzez właściwy styl życia oraz odpowiednią dietę.

Prawidłowy rytm wypróżnień – czy istnieje?

Rytm wypróżnień to kwestia bardzo indywidualna, zależy od uwarunkowań
i fizjonomii każdego człowieka. Jeżeli wygląd stolca nie wzbudza żadnych podejrzeń, za prawidłowe uważa się wypróżnianie raz na dwa lub trzy dni, ale także wypróżnianie nawet do trzech razy dziennie. Również indywidualną kwestią jest najczęstsza pora dnia do oddawania stolca, zazwyczaj potrzebę wypróżnienia odczuwa się rano po pierwszym posiłku. Często nawet najbardziej uregulowany rytm może ulec zmianie wskutek wystąpienia silnego czynnika emocjonalnego, np. związanego ze zmianami życiowymi czy niepowodzeniami zawodowymi.

W czym tkwi przyczyna częstego wypróżniania?

Przyczyn zbyt częstego wypróżniania można upatrywać przede wszystkim w złych nawykach żywieniowych, a przede wszystkim w nadużywaniu niektórych pokarmów, z zasady przyczyniających się do wzmożenia perystaltyki jelit. Niezwykle ważne jest też przestrzeganie zasady regularności posiłków, zbyt długie odstępy w ich spożywaniu powodują podrażnienie śluzówki pustego żołądka przez soki żołądkowe. Częste wypróżnianie może być efektem procesów chorobowych, ale też nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowej oraz reakcją na przyjmowanie niektórych leków
(np. antybiotyków czy antydepresantów).

Jesteś tym, co jesz.

Sposób odżywiania, jego jakość, ilość i regularność okazuje duży wpływ na pracę układu trawiennego. Jeżeli częste wypróżnianie staje się męczące, warto prześledzić swój codzienny jadłospis i spróbować wyeliminować z niego takie produkty, które mogą prowokować wypróżnienie.

Do produktów, mogących się przyczyniać do częstych wizyt w toalecie, należy
z pewnością kawa, a dokładnie, zawarta w niej kofeina. Składnik ten może powodować nadmierny pasaż jelitowy, szczególnie jeśli pijemy kawę na czczo. Również nadużywanie produktów z dużą zawartością błonnika (w sytuacji braku problemów ze strony układu pokarmowego) może potęgować potrzebę wypróżnienia. Produktami, które przyczyniają się do wzmożonego pasażu jelitowego są zboże, kasze gruboziarniste, surowe owoce oraz warzywa. Pobudzająco na perystaltykę jelit działają też napoje mleczne, głównie fermentowane (kefir, maślanka, jogurt). Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy wykluczyć z diety nabiał, ale możemy dążyć do ograniczenia jego spożywania do ilości zalecanych. Wskazane jest też ograniczenie stosowania ostrych przypraw w kuchni, które mimo że przyśpieszają trawienie, przyczyniają się do wzmożenia pasażu jelitowego.

Niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego jest regularność w spożywaniu posiłków, a więc przestrzeganie w miarę możliwości równych odstępów czasowych między posiłkami. Zdecydowanie bardziej wskazane są posiłki w małych ilościach rozłożone w czasie do 6 razy dziennie.

Wszystkie te kroki znacząco regulują pracę układu pokarmowego i mogą wpłynąć na poprawę jakości i komfortu wypróżniania się.

Wpływ pozycji kucznej na jakość wypróżnienia.

Na jakość wypróżnień duży wpływ ma również pozycja, jaką przyjmujemy w toalecie w czasie defekacji. Najbardziej rozpowszechniona, pozycja siedząca, nie sprzyja poprawie komfortu, wyłącznie pogłębiając problem. Dla pełnego pozbycia się stolca z okrężnicy najbardziej wskazana jest pozycja kuczna, w której kolana przyciągnięte są najbliżej klatki piersiowej. Taka pozycja uważana jest przez ekspertów za najbardziej naturalną i dającą najlepsze rezultaty podczas wypróżniania. Pozwala ona na wyprostowanie odbytnicy, dzięki czemu możliwe jest pełne opróżnienie jelit. W celu ułatwienia przyjęcia właściwej pozycji kucznej, zostało stworzone innowacyjne urządzenie GOKO. Jego ogromną zaletą jest możliwość dopasowania parametrów do indywidualnych potrzeb, co czyni je uniwersalnym produktem dla wszystkich użytkowników niezależnie od wieku czy wzrostu.

Kiedy częste wypróżnianie jest powodem do niepokoju?

Zasadniczo, częste wypróżnianie nie stanowi powodu do niepokoju, jeżeli nie obserwujemy przy tym żadnych dodatkowych objawów. Wyznacznikiem zdrowia jest konsystencja i zabarwienie stolca, najbardziej pożądany wygląd to miękki wałek w kolorze jasnym lub ciemnobrązowym. Każde odchylenie od tej normy może być powodem do obaw. Dodatkowo, niepokój powinny wzbudzić silne bóle brzucha, utrata wagi w krótkim czasie przewyższająca 10% oraz towarzysząca jej biegunka, zmiana kształtu stolca na bardzo cienki, a koloru na czarny.

W wymienionych przypadkach konieczna może się okazać wizyta u lekarza specjalisty, który w wywiadzie lekarskim oraz zlecając przeprowadzenie dodatkowych badań, ustali przyczynę niepokojących objawów.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.