Domowe sposoby na trądzik

W większości przypadków trądziku pospolitego (w tym również młodzieńczego) zalecamy udanie się do lekarza dermatologa i zastosowanie skutecznej metody, która pozwoli nam uzyskać najlepsze rezultaty, a być może nawet uniknąć blizn (jeśli nie lekarz na pewno poradzi jak się ich pozbyć). Istnieje jednak szereg sposobów leczenia trądziku z zastosowaniem domowych metod. Dawniej były to jedyne dostępne możliwości, a część z nich odznacza się wysoką skutecznością. Warto sprawdzić czy podziałają w naszym przypadku. Jeśli jednak aktualnie jesteś w trakcie terapii u lekarza zapytaj czy możesz bezpiecznie stosować dodatkowo naturalne terapie. Zawsze istnieje ryzyko wzajemnego wykluczania się dwóch metod i pogorszenia wyglądu skóry, a tego raczej chcielibyśmy uniknąć.

Jak pozbyć się pryszczy? Oto lista sprawdzonych sposobów:

  1. Pomidory – w ich skład wchodzą takie witaminy jak A,C oraz K. Mają one pozytywne działanie na wygląd naszej skóry. Oprócz tego znajduje się w nich likopen, który stanowi również składnik licznych preparatów o działaniu antytrądzikowym. Przygotujmy maseczkę pomidorową – rozgniećmy dojrzałe warzywa w miseczce i nałóżmy na twarz na około 15 minut po czym zmyjmy ciepłą wodą. Z całą pewnością zawartość kwasów przyczyni się do wysuszenia nawet świeżych krostek.
  2. Truskawki – znajdziemy w nich całą gamę witamin. Dla skóry są bardzo korzystne gdyż wykazują działanie bakteriobójcze, odżywcze oraz ściągające. Nasze babcie stosowały właśnie truskawki w leczeniu trądziku.
  3. Miód – niezaprzeczalne działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Jego stosowanie spowoduje wygładzenie skóry oraz jej wzmocnienie. Może również przyczynić się do usunięcia plam oraz przebarwień pozostałych po wyleczeniu trądziku. Jego pozytywne działanie wynika z flawonoidów oraz nadtlenku wodoru występujących w jego składzie. Przygotujmy peeling z miodu oraz cukru, następnie nałóżmy na skórę, po upływie kilku minut zacznijmy delikatnie masować aby usunąć zniszczony naskórek.
  4. Drożdże – przygotowana z nich maseczka jest niezwykle bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Działa oczyszczająco, przeciwtrądzikowo, odżywczo oraz wzmacniająco. 2 dag drożdży mieszamy dokładnie z dwiema łyżkami mleka, przygotowaną papkę nakładamy na twarz i zmywamy ciepłą wodą po upływie 15-20 minut.
  5. Cynamon – działa przeciwbakteryjnie oraz odkażająco. Maseczkę można stosować raz na tydzień. W sklepie spożywczym zaopatrujemy się w cynamon w proszku, przygotowujemy papkę mieszając go z niewielką ilością wody. Nakładamy na twarz, po upływie 10 minut zmywamy ciepłą wodą. Początkowo może pojawić się pieczenie, jednak nie jest to nic złego.
  6. Kefir – zawiera wiele składników, które pozytywnie wpływają na wygląd naszej skóry. Skóra trądzikowa z całą pewnością dużo zyska po zastosowaniu okładów z kefiru.
  7. Ziemniak – to warzywo zawiera skrobię, która wykazuje działanie ściągające oraz matujące. Jest to powodem chętnego stosowania tego warzywa w maseczkach dla cery tłustej. Dzięki działaniu delikatnie rozjaśniającemu przyczyni się również do złagodzenia plam oraz blizn potrądzikowych. Wykonanie maseczki nie powinno nikomu przysporzyć problemu – gotujemy ziemniaka, rozgniatamy a gdy lekko przestygnie nakładamy go na miejsca na skórze, na których znajdują się zmiany trądzikowe.
  8. Jajka – w jajkach znajdują się bardzo duże ilości witamin oraz minerałów. Regularne stosowanie maseczki z białek jaj jest wskazane dla osób z problemami skórnymi. Ubijamy białko jaja na sztywno i dodajemy sok z połowy cytryny, masę umieszczamy na twarzy i zmywamy po 10-15 minutach.
  9. Cytryna – oczywiste jest że zawiera wysokie ilości witaminy C, jednak zawarty w niej kwas jest bardziej niezastąpiony dla skóry trądzikowej, gdyż działa silnie wysuszająco – ze względu na to działanie sok z cytryny nakładamy jedynie punktowo na zmiany na skórze, ponieważ w innym wypadku możemy doprowadzić do nadmiernego niepotrzebnego wysuszenia skóry.
  10. Ziarna zbóż – pszenica, owies oraz żyto to zboża, w których znajdziemy bogactwo witamin z grupy B oraz E. Wykonana z nich maseczka ma działanie łagodzące, oczyszczające oraz kojące. Ziarna zboża trzeba zmielić w młynku a następnie dodać do nich niewielką ilość wody i nałożyć papkę na twarz na 15-20 minut.
  11. Czosnek – w czosnku podobnie jak i w kosmetykach na trądzik znajdziemy cynk oraz siarkę. Działa oczyszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczno. Na krostkę można nałożyć świeży plasterek czosnku w celu jej wysuszenia, jednak zaledwie na kilka minut aby nie wywołać podrażnienia skóry. Lepiej sprawdza się regularne jedzenie czosnku, np. 2 ząbki na dzień poprawią znacząco wygląd skóry.
  12. Ogórek – cera tłusta wymaga również odpowiedniego nawilżania. Ogórek będzie go tego celu idealny. Możemy wykorzystać go jako papkę nakładaną na skórę na kilkanaście minut lub wykonać domowymi sposobami tonik z tego warzywa.
  13. Pasta do zębów – sprawdza się w przypadku pojedynczych pryszczy. Najlepiej po kąpieli na noc, przed położeniem się spać nałożyć niewielką ilość pasty do zębów na zmianę zapalną na skórze.
  14. Ocet jabłkowy – to również sposób na pojedyncze pryszcze. Przed położeniem się spać smarujemy pryszcza octem jabłkowym i czekamy aż wyschnie. Zmiana na skórze ulegnie zmniejszeniu i ostatecznie zniknie.
  15. Sok z marchwi – wystarczy zmianę na skórze posmarować jego odrobiną. Pomoże przyspieszyć gojenie oraz zapobiegnie powstawaniu nowych zmian.
  16. Żel z aloesu -smarujemy pryszcza dwa razy na dzień. Pozwala zmniejszyć stan zapalny i przyspiesza gojenie.
  17. Zioła – rumianek, szałwia, kwiat lipy. Niezastąpione są parówki – parzymy zioła w garnku i pochylamy twarz nad parującą wodą. Można również wykorzystać zioła do produkcji najróżniejszych preparatów do przemywania twarzy.
  18. Cebula – zawarte w niej składniki świetnie sprawdzą się w walce z pojedynczymi wypryskami.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.