Czujesz się zmęczony? Zobacz, jak dodać sobie energii

Gdy jesteś zmęczony, trudniej radzisz sobie z codziennymi wyzwaniami. Zastanawiasz się, jak przełamać senność i brak zmęczenia? Oto kilka sposobów na to, by dodać sobie energii. Poznaj je i przetestuj. Nawet niewielkie zmiany mogą wpłynąć korzystnie na twoje samopoczucie.

Zmęczenie i senność mogą być wynikiem różnych czynników. Z najbardziej typowymi przyczynami możesz sobie poradzić, wprowadzając małe modyfikacje do swojego stylu życia. Zobacz, jak to zrobić.

Wysypiaj się

W codziennym pośpiechu często trudno jest złapać oddech. Masz dużo pracy, czasami bierzesz nadgodziny, a do tego spoczywa na tobie mnóstwo obowiązków? W efekcie możesz mieć problem z tym, by zapewnić swojemu organizmowi właściwe warunki do regeneracji. Jej podstawą jest zdrowy sen w odpowiedniej dawce. To właśnie w nocy ciele zachodzi mnóstwo procesów, których celem jest ponowne „naładowanie akumulatorów” – tak, byś następnego dnia był gotowy do działania.

Zmęczenie i senność może ci się udać zredukować, jeżeli:

  • upewnisz, się, że każdego dnia prześpisz ok. 7-8 godzin – to optymalna dawka odpoczynku, która pozwoli organizmowi dobrze się zregenerować,
  • zadbasz o dobrą jakość snu – poprawi ją m.in. komfortowy materac, dobre wyciszenie i zaciemnienie sypialni, właściwa (niezbyt wysoka) temperatura powietrza, a także unikanie zasypiania przy smartfonie / telewizorze.

Pamiętaj: w weekend nie uda ci się „nadrobić zaległości” w spaniu. Potraktuj więc zdrowy sen jako jeden ze swoich priorytetów w planie dnia.

Krótka drzemka przywróci energię

Moc tzw. „power nap” poznało już wiele osób. Wystarczy dosłownie kilkanaście – kilkadziesiąt minut krótkiego snu, np. po powrocie z pracy do domu, aby odzyskać siłę do działania. Krótka drzemka sprawi, że twój mózg będzie mógł ponownie wejść na wyższe obroty. Zanim zaśniesz, upewnij się jednak, że ustawiłeś budzik. Czas drzemki nie powinien przekraczać ok. 30-40 minut.

Regularna aktywność fizyczna czyni cuda

Nawet kilkanaście minut ćwiczeń dziennie sprawi, że poczujesz przypływ energii. Wszystko za sprawą lepszego dotlenienia organizmu, a także pobudzenia go do pracy poprzez wysiłek fizyczny. Pamiętaj: wcale nie musisz od razu rzucać się w wir intensywnych ćwiczeń na siłowni. Wystarczy np. krótki trening aerobowy, sesja na rowerku stacjonarnym czy energiczny spacer.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Z wodą dostarczasz swojemu organizmowi elektrolity – to rozpuszczone w wodzie jony magnezu, potasu, sodu oraz chlorków. Ich zadaniem jest wspomaganie prawidłowej pracy układu nerwowego. Wspierają m.in. funkcjonowanie mózgu oraz mięśni, co korzystnie wpływa również na poziom energii i ogólne samopoczucie. Dlatego wiele osób, które czują się zmęczone i senne sięga po elektrolity – np. w rozpuszczalnej postaci zawarte w Oryal. To sposób na szybkie wyrównanie poziomu nawodnienia.

Jeżeli czujesz się przemęczony i senny przez dłuższy czas, możesz również skonsultować się ze swoim lekarzem. Specjalista podpowie ci, co jeszcze możesz zrobić, aby dodać sobie energii.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.