Depresja poporodowa pojawia się również u mężczyzn

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili testy przesiewowe na depresje, odwiedzając kliniki pediatryczne przeszło 9500 razy. Okazało się, że ojcowie po przyjściu dziecka na świat również zmagają się z objawami depresji poporodowej i problem ten występuje u nich z równym nasileniem i częstotliwością, co u matek.

Co to oznacza?

Depresja poporodowa to problem, który znacząco oddziałuje na funkcjonowanie całej rodziny. W związku z tym to, że u tak wielu mężczyzn stwierdzono objawy depresji, ma bardzo duże znaczenie. Pamiętajmy, że jeśli choroba jest nieleczona, to może wiązać się z dużymi konsekwencjami. Do chwili obecnej analiza depresji poporodowej dotyczyła jedynie kobiet, jednak odkrycie naukowców, sprawia, że problem ten można zacząć rozpatrywać znacznie szerzej. Wszak depresja to schorzenie, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Obecnie wiemy, że gdy na świecie pojawi się dziecko, warto zwrócić uwagę na kondycję psychiczną mamy, jak i ojca.

Ojcowie z depresją poporodową zdecydowanie mniej angażują się w życie swoich pociech, co może skutkować wystąpieniem problemów behawioralnych oraz poznawczych. Jeśli u świeżo upieczonego taty pojawiają się smutek, pobudzenie, drażliwość, gniew, to z pewnością uczucia te nie powinny być skrywane i zamiatane pod dywan. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy i wsparcia psychologicznego.

Powszechna depresja u kobiet

Naukowcy wskazują, że nawet co czwarta kobieta ma objawy depresji w pewnym momencie ciąży lub już po jej rozwiązaniu. W związku z tym u wielu kobiet przeprowadza się specjalne badania w czasie trwania wizyt prenatalnych lub już po porodzie. Zdecydowanie zauważalne jest, że na stan psychiczny młodych mam zwraca się coraz większą uwagę, jednak ojcami niewiele osób się przejmuje.

Nie dla depresji

Psychologowie są pewni, że występowanie depresji u jednego lub obojga rodziców, ma negatywny wpływ na rozwój, jak również zachowanie dziecka. Sytuacja taka może być destrukcyjna dla całej rodziny. Nadal niewiele możemy jednak usłyszeć w kontekście zdrowia psychicznego mężczyzn. Stereotypowo facet ma być podporą dla rodziny, jej niezachwianym i silnym filarem. Kreujemy ich na osoby, które nie mają prawa do słabości, jednak w istocie jest tak, że czasem również oni nie radzą sobie ze zmianami, z nową sytuacją życiową. Zdaniem badaczy informacje te powinny skłonić do edukowania personelu medycznego, aby pomoc psychologiczna docierała również do ojców, a nie tylko matek.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.