Jak urozmaicić jesienny jadłospis?

Jedzenie to jedna z większych przyjemności człowieka. Szczególnie wtedy, gdy pozwalamy sobie na kuchenne eksperymenty, tworzymy nowe dzieła kulinarne i dzielimy się nimi z bliskimi. W poszukiwaniu inspiracji do tworzenia nowych kompozycji smakowych warto sięgać po produkty sezonowe. W poniższym tekście znajdziesz pomysły na to, jak wykorzystać dary natury dostępne jesienią.

Dynia na słodko, dynia na słono

Dynia jest nie tylko ładna i smaczna, ale także bardzo zdrowa i niskokaloryczna. Zawiera potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez, a także witaminę A, E, B1, B2, B3 oraz błonnik pokarmowy. Odmiany o pomarańczowym miąższu są dobrym źródłem karotenoidów, głównie α-karotenu, ß-karotenu oraz luteiny. Dynia ma tę zaletę, iż można spożywać ją zarówno na słodko, jak i na słono. Można zrobić z niej dżem i ciasto, ale także zupę krem czy puree. Dobrym pomysłem jest przygotowanie nadziewanej dyni, risotto z dynią, dyniowego chlebka czy aromatycznej pasty do chleba. Świetnie sprawdzi się też jako baza dla posiłków dziecięcych.

Ziemniak z ogniska to smak dzieciństwa

Jesienne rajdy, biwaki i ogniska wielu ludziom kojarzą się z pieczeniem ziemniaków. Aby przypomnieć sobie ten smak dzieciństwa należy umyć i osuszyć ziemniaki, zawinąć je w folię aluminiową i zakopać w dogasającym ognisku. Gorący popiół sprawi, iż za około 30 – 60 minut będziemy mogli rozkoszować się jesiennym rarytasem. Gorącego ziemniaka można posypać solą i posmarować masłem. Sukces gwarantowany!

Skarby z grzybobrania

Grzyby leśne słyną ze swojego wyjątkowego smaku i aromatu. Mitem jest, iż nie zawierają wartościowych składników. Są bowiem źródłem minerałów, witamin czy niezbędnych aminokwasów. Świeże grzyby świetnie nadają się na sos do makaronu, placków ziemniaczanych, pierogów lub pieczonego mięsa, na zupę czy tartę. Z grzybów przygotować można marynowane lub kiszone przetwory. Ususzone jesienią grzyby będą ,,jak znalazł” podczas świątecznego gotowania. Nadadzą wyjątkowego aromatu bożonarodzeniowym przysmakom.

Jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora

Jabłka to chyba najpopularniejsze owoce w naszym kraju. I bardzo dobrze! Są bardzo wartościowe, a przy tym smaczne i łatwo dostępne. Jabłka można spożywać na surowo, można wycisnąć z nich sok lub przygotować dżem. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do wypieków i innych deserów. Nadadzą wyjątkowego smaku pieczonej kaczce, szczególnie w połączeniu z żurawiną i pomarańczą. Jabłka mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu są cenione przez diabetyków. Zawarte w nich pektyny, przyczyniają się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi.

A po wielkiej uczcie…

Rozkoszując się smakami jesieni możemy zapomnieć o umiarze. Jeżeli doskwiera nam uczucie pełności i wzdęcie brzucha, sięgnijmy po preparat z symetykonem, np. Espumisan ®. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym i ułatwia ich usuwanie. Korzystnie na procesy trawienne wpłynie spokojne przeżuwanie pokarmów i spożywanie posiłków bez pośpiechu. Nie należy zapominać o aktywności fizycznej i odpowiedniej podaży płynów. Mimo iż letnie upały już nam nie doskwierają, organizm nadal potrzebuje odpowiedniego nawodnienia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.