Skończyłeś 40 lat? Zobacz, jak poskromić cholesterol!

Stężenie cholesterolu we krwi zależy między innymi od wagi, płci i wieku. Z biegiem czasu organizm ma tendencję do wytwarzania coraz większych jego ilości. Dlatego kończąc 40 lat, warto znać skuteczne sposoby na walkę z cholesterolem.

Cholesterol a płeć i wiek

Poziom cholesterolu w organizmie zwiększa się wraz z wiekiem. Zazwyczaj u mężczyzn jest wyższy niż u kobiet, jednak i u nich stężenie tej substancji wzrasta, zwłaszcza w okresie menopauzy. Po 40. roku życia warto badać cholesterol co 4 do 6 lat. Częściej powinny to robić osoby mające nadwagę, uzyskujące granicznie wysokie wyniki we wcześniejszych testach oraz z rodzinną historią chorób serca. Lekarze zalecają jak najwcześniejsze podjęcie kroków, które mogą zapobiec osiągnięciu niebezpiecznie wysokiego poziomu tej substancji. Lata zaniedbań są trudne do leczenia, a wysokie stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, zwłaszcza u osób, które nie podejmują żadnych działań, by zmniejszyć ilość lipidów w organizmie.

Wskazówki od ekspertów

Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej zaczniesz prowadzić zdrowy tryb życia, tym lepiej dla Ciebie. Przede wszystkim staraj się pozostawać w ruchu. Zalecana jest regularna aktywność fizyczna trwająca co najmniej 30 minut, przez większość dni w tygodniu. Jednak najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak obniżyć cholesterol i zapobiec jego wzrostowi, jest przejście na dietę o niskiej zawartości tłuszczów, a bogatej w białko i błonnik rozpuszczalny w wodzie. W posiłkach powinny znaleźć się warzywa, owoce, pełne ziarna, nisko- lub beztłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób bez skóry i chude mięso. Wielkość porcji powinna dostarczać wystarczającej liczby kalorii, by osiągnąć i utrzymać pożądaną wagę oraz uniknąć przyrostu masy ciała. Jest to istotny element obniżania poziomu cholesterolu i zapobiegania jego wzrastaniu. Utrata wagi jest szczególnie ważna dla osób z grup podwyższonego ryzyka, czyli o obwodzie talii powyżej 100 cm u mężczyzn i powyżej 90 cm u kobiet. W czasie menopauzy warto też rozważyć hormonalną terapię zastępczą, która pomoże przywrócić gospodarkę lipidową organizmu do równowagi.

Inne możliwości

Jeśli powyższe kroki okażą się niewystarczające, może być konieczne leczenie farmakologiczne. Lekarze najczęściej przepisują statyny – leki, które blokują wytwarzanie cholesterolu w wątrobie. Mają one jednak kilka nieprzyjemnych skutków ubocznych. Na szczęście również niektóre witaminy i suplementy mogą pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu. Na przykład, kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają poziom lipidów we krwi, a wyciąg z owoców bergamoty wspomaga utrzymywanie prawidłowego stężenia nie tylko cholesterolu, ale również glukozy we krwi, co wspomaga zdrowie całego układu krążenia.

Sposoby na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi obejmują przede wszystkim przejście na zdrowy tryb życia i dietę. Warto się nimi zainteresować i podjąć działania, zwłaszcza po czterdziestce, gdy pojawia się tendencja do odkładania nadmiernej ilości lipidów w organizmie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.