Grzybica pochwy w ciąży

W trakcie trwania ciąży niezwykle często diagnozowane są przypadki zakażeń grzybiczych pochwy. W ich obliczu, najważniejszym pytaniem, stawianym przez niemal każdą młodą mamę, będzie czy schorzenie to może zaszkodzić dziecku. Najwłaściwszą odpowiedzią będzie, że wszystko zależy od postępowania mamy.

Co robić jeśli zauważymy w ciąży symptomy grzybicy pochwy?

Jeśli kobieta po zauważeniu pierwszych objawów infekcji ,zgłosi się do ginekologa i przeprowadzi kurację zgodnie z jego wskazaniami, poziom zagrożenia dla płodu i dziecka powinien spaść niemal do zera.

Zaniedbanie choroby, a ryzyko dla dziecka

Jeśli infekcja zostanie zaniedbana, a kobieta zgłosi się do lekarza dopiero w zaawansowanym jej stadium, z dużym nasileniem objawów, to w skrajnych przypadkach może pojawić się zagrożenie życia dziecka. Sytuacja taka może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Co jeśli infekcja nie zostanie zwalczona przed porodem?

Jeśli infekcja nie zostanie zaleczona do momentu porodu, to może dojść do przeniesienia wirusa na dziecko w trakcie jego przedostawania się przez kanał rodny. Wówczas objawem występującym u malucha będą bolesne pleśniawki – zmiany te są silnie bolesne i opornie poddają się leczeniu, dodatkowo dziecku bardzo ciężko będzie przełykać pokarm, co doprowadzi do problemów w czasie karmienia. Może również dojść do zbyt małego przyrostu masy ciała, co w sposób negatywny oddziałuje na rozwój naszej pociechy.

Zakażenie może się również przenieść w okolicę około odbytniczą, co objawia się występowaniem odparzeń pieluszkowych. Trudność leczenia takiej infekcji wynika przede wszystkim z faktu, że dziecko karmione piersią przenosi zakażenie na brodawki mamy, a następnie samo się zaraża i tak na okrągło.

Jak leczy się grzybice pochwy u kobiet ciężarnych?

W leczeniu grzybicy pochwy w trakcie ciąży wykorzystuje się przede wszystkim dopochwowe globulki nystatynowe. Tą samą substancją w formie maści zaleca się smarować regularnie brodawki sutkowe jeśli u dziecka po porodzie wystąpią pleśniawki.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.