Refluks w ciąży

Refluks żołądkowo-przełykowy często dotyka kobiety będące w ciąży. Z tego powodu nie należy przejmować się pojawiającymi się dolegliwościami. Nie jest to również schorzenie mogące zagrażać rozwojowi płodu.

  • Najczęściej dolegliwości pojawiają się w ostatnich miesiącach ciąży
  • U niektórych kobiet mogą one trwać jednak przez całą ciążę

Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego w przebiegu ciąży

Schorzenie polega na zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Wywołują go zmiany hormonalne, jakie zachodzą w damskim organizmie w okresie ciąży. Nie bez wpływu pozostają również zwiększające się rozmiary, rozwijającego się dziecka, które uciska na różne struktury w organizmie rodzicielki, oraz wzrastająca waga kobiety. W celu uniknięcia i zminimalizowania dolegliwości stosuje się przede wszystkim zmianę diety na refleksową oraz całkowitą rezygnację z używek.

  1. Zmiany hormonalne u ciężarnej – wzrost stężenia progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymywanie ciąży. Jednak w tym samym czasie wpływa on na układ pokarmowy wywołując zwiotczenie zwieracza przełyku.
  2. Nadwaga – ma ona związek z powiększającym się dzieckiem, które uciska narządy układu pokarmowego u matki.

W schorzeniu tym mówimy o rozluźnieniu lub też niedrożności dolnego zwieracza przełyku. Jest to zdecydowanie najbardziej dokuczliwa strona ciąży, zaraz po porannych wymiotach.

Do głównych objawów zaliczamy:

  • Ból odczuwany za mostkiem, uczucie palenia za mostkiem,
  • Piekący ból w przełyku,
  • Przykry, kwaśny posmak w ustach, lub kwaśno-gorzki,
  • Kwaśne odbijania,
  • Występowanie zgagi,
  • Kwaśne wymioty.

Dlaczego refluks pojawia się u kobiet w ciąży?

Zwiększone stężenie progesteronu pomaga utrzymać ciążę, a przed nią – przygotować śluzówkę macicy. Progesteron zwiotcza jednak dodatkowo zwieracz zamykający ujście przełyku. Dodatkowo powiększająca się macica zaczyna uciskać ściany żołądka.

W przypadku częstych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie warto zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę z zapytaniem czy można stosować leki łagodzące nadmierną kwasowość soku żołądkowego. Są one dostępne w każdej aptece również bez recepty.

Profilaktyka refluksu w czasie ciąży

Najważniejszym działaniem profilaktycznym, w przypadku tego schorzenia jest dostosowanie odpowiedniej diety. Powinna ona znacząco ograniczać spożywanie dań tłustych, kwaśnych, jak również ostro doprawionych.

Oprócz tego kobietom ciężarnym zaleca się unikanie spożywania słodyczy, picia napojów słodzonych, gazowanych oraz cytrusowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie ich świeżymi sokami wyciskanymi z warzyw, m.in. z buraka czy marchewki.

Istotnym elementem pozwalającym na przeciwdziałanie refluksowi w ciąży jest rezygnacja z wszelkich używek, czyli mocnej herbaty, kawy, palenia papierosów czy picia alkoholu.

Panie w stanie błogosławionym powinny stosować się również do innej ważnej zasady zdrowego żywienia. A mianowicie, iż posiłki powinny być częste, nawet co 3-4 godziny, ale małe objętościowo. Jednocześnie nie powinno się jeść w pośpiechu, ani doprowadzać do przejadania się.

Ostatnio posiłek jemy najpóźniej na 3 godziny przed położeniem się spać. Następnie odpoczywamy w pozycji siedzącej z wyprostowanymi plecami. Nie należy się kłaść, gdyż wówczas zdecydowanie łatwiej o przedostawanie się kwasów z żołądka do przełyku.

Z uwagi na fakt, iż czasem może dojść do pojawienia się refluksu nocą, w trakcie ciąży zaleca się spanie w pozycji z lekko uniesionym tułowiem.

Walka refluksem w ciąży domowymi sposobami

Pomocne z zwalczaniu refluksu w ciąży będą naparu z korzenia imbiru lub rumianku (o ile nie mamy uczulenia). Ciężarnym zaleca się również picie świeżego i nie nadmiernie tłustego mleka. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się refluksu jest wykorzystanie siemienia lnianego. Z nasion przygotowujemy kisiel, po zjedzeniu którego na ścianie przełyku dochodzi do wytworzenia się warstwy ochronnej.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.