Zaćma – przyczyny powstania i rozpoznanie. Gdzie można zoperować kataraktę?

Aby zrozumieć, jak ważne są regularne wizyty u okulisty, szczególnie po 55 roku życia, warto przybliżyć statystyki dotyczące zaćmy – choroby naszych czasów, na którą na całym świecie cierpi ok. 20 milionów ludzi, a w Polsce liczba rozpoznanych przypadków wynosi ok. 800 tysięcy. Większość z tych osób to seniorzy, u których nieusunięta zaćma może przyczynić się do całkowitej utraty wzroku…

Co to jest zaćma oka?

 Zaćma oczna zwana inaczej kataraktą to wynik tzw. zmętnienia soczewki oka, która charakteryzuje się pogorszeniem ostrości widzenia. Objaw ten nasila się po zmroku, a zaćmie mogą towarzyszyć także takie następstwa jak:

  • widzenie podwójne przedmiotów,
  • nadwrażliwość na ostre światło,
  • szybsze zmęczenie oczu,
  • problemy z poruszaniem się i oceną odległości,
  • trudności z rozróżnieniem barw,
  • narastająca krótkowzroczność.

Większość z tych objawów nie występuje jednocześnie i pojawia się z czasem, gdyż zmętnienie soczewki oka to proces postępujący wraz z wiekiem. Regularne kontrole okulistyczne oraz wiedza, jakie są objawy zaćmy to szansa na szybką diagnozę oraz uzyskanie skierowania na zabieg usunięcia katarakty.

Jakie są przyczyny zaćmy oka?

Główną przyczyną zaćmy jest wiek, gdyż zmętnienie soczewki to wynik procesu jej starzenia, najczęściej rozpoczynający się po 55 roku życia. To zupełnie naturalna przypadłość, dlatego w środowisku okulistycznym często podkreśla się, że zaćma nabyta nie jest chorobą. Czy oznacza to, że nie możemy się przed nią ustrzec? Niekoniecznie.

Jak zatem możemy zapobiec powstaniu zaćmy?

Istnieje kilka zasad, które są w stanie uchronić nas przed zaćmą i pogorszeniem wzroku:

1). Ważne, aby regularnie badać poziom cukru we krwi, gdyż cukrzyca to jedna z chorób, przyczyniających się do wystąpienia zaćmy.

2). Wychodząc na słońce, należy chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

3). Zaleca się chronić oczy przed urazami mechanicznymi powstałymi w wyniku prac, mogących uszkodzić oczy.

4). Wystrzegać się palenia papierosów i nadużywania alkoholu,

5). Ważne, aby regularnie badać wzrok.

Jak dbać o wzrok w każdym wieku?

Bez względu na wiek i ryzyko wystąpienia zaćmy, warto każdego dnia dbać o wzrok, pozwalając oczom na odpoczynek, a także od czasu do czasu poddać je… treningowi!

Istnieje kilka ćwiczeń, które szczególnie zaleca się osobom pracującym przed monitorem komputera, a do najprostszych należą:

  • 1) Patrzenie w dal, najlepiej na krajobraz za oknem.
  • 2) Zamykanie powiek.
  • 3) Wykonanie okrężnych ruchów gałek ocznych.
  • 4) Patrzenie w dal i przeniesienie wzroku na przedmioty położone blisko nas.

Ćwiczenie te oraz odpowiednia dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze, oraz produkty będące źródłem witaminy A to klucz do zapobiegania zespołowi suchego oka, a także pogorszeniu jakości widzenia.

Mamy nadzieję, że udało nam się Was przekonać, że od zaćmy nabytej można się ustrzec.  Co robić, jeśli już zauważamy pierwsze objawy?

Jak postępować i jak leczyć zaćmę?

Zaćmy oka nie można wyleczyć za pomocą farmakologii, stąd jedyną szansą na usunięcie zamglenia soczewki jest operacja. Choć brzmi to skomplikowanie, zabieg należy do najczęściej wykonywanych operacji okulistycznych w Polsce i za granicą. Jest on całkowicie bezinwazyjny, może być wykonany nawet w przypadku zaawansowanego wieku pacjenta. Polega na usunięciu zamglonej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Nie jest obarczony ryzykiem, a czas zabiegu to ok. 25 minut. Przed operacją oczy zostają znieczulone za pomocą specjalnych kropli, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu ani szczypania, a tuż po zabiegu może opuścić klinikę w obecności opiekuna. Zabieg nie wymaga założenia szwów.

Ważne, aby po operacji ściśle stosować się do zaleceń lekarza, który nakaże:

  • nie przemęczać się,
  • unikać przecierania oczu,
  • aplikować przepisane krople,
  • wykonać badania kontrolne.

Gdzie najszybciej można wykonać operację usunięcia zaćmy na NFZ?

Ze względu na powszechność występowania zaćmy oraz starzenie się społeczeństwa, terminy na wykonanie usunięcia katarakty na NFZ są wciąż bardzo odległe. Mając na uwadze ryzyko wystąpienia następstw zaćmy takich jak jaskra, przemieszczenie soczewki, a nawet całkowita utrata wzroku warto szukać alternatyw na przyśpieszenie terminu operacji. Jednym ze sprawdzonych i cenionych sposobów jest operacja tuż za polsko-czeską granicą, w Czeskim Cieszynie. Tu od wielu lat Polacy mają szansę usunąć zaćmę w klinice Tesin Medic Clinic, w której pracuje polski personel i doświadczona kadra medyczna. Zabieg jest finansowany przez NFZ, a więc bezpłatny. Problemem nie są także formalności, gdyż w zapisie na operację pomagają pracownicy kliniki. Operacja w Czechach to szansa na sprawne usunięcie zaćmy w cenionej klinice bez długich oczekiwań i obaw, że na zabieg może być już zbyt późno.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.