Trądzik niemowlęcy: przyczyny i jak się go pozbyć?

Trądzik niemowlęcy jest dość powszechnie stwierdzaną dolegliwością wśród nowonarodzonych dzieci. Cierpi na niego około 20% niemowląt, głównie chłopcy. Schorzenie trwa od zaledwie kilku dni do nawet kilku tygodni. Ma tendencję do samoistnego ustępowania.

Jak wygląda?

Choroba ta pojawia się krótko po urodzeniu. Najczęstszą lokalizacją są policzki, szyja oraz czoło. Na skórze widoczne są niewielkie krostki, przypominające wyglądem potówki, które mogą przemieniać się w małe plamki w kolorze czerwonym. Zmiany najczęściej pojawiają się w miejscach, które są w różny sposób ogrzewane – np. nasilenie można obserwować na policzku, na którym niemowlę śpi – przez co skóra jest ogrzana. Natomiast gdy skóra ulega ochłodzeniu np. w czasie wyjścia na spacer zmiany łagodnieją i wydaje się jakby znikały.

Jakie są przyczyny?

Nie znane są dokładne przyczyny postawania trądziku niemowlęcego. Jednak przypuszcza się, że wpływ na jego pojawienie się na skórze dziecka mają hormony, które przekazywane są mu przez łożysko od matki w ostatnich miesiącach ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Powodują one stymulację gruczołów łojowych co w konsekwencji prowadzi do powstania na skórze nierówności przypominających drobne krostki. Zmiany na skórze takiego malucha mogą również pojawić się jako skutek przegrzania, bądź zastosowania niewłaściwych detergentów do prania ubranek – wszystkie powinny być bardzo łagodne i odpowiednie dla skóry takich maluchów, najlepiej przebadane dermatologicznie z odpowiednimi atestami. Wskazane jest również ustawianie pralki na dodatkowe płukanie gdy pierzemy ubranka maleństwa.

Jak pozbyć się trądziku?

Większość przypadków trądziku niemowlęcego nie wymaga leczenia i wdrażania konkretnych terapii. Zmiany na skórze mają tendencję do samoistnego ustępowania, najczęściej w momencie gdy dziecko osiągnie wiek 4-6 miesięcy lub gdy zostanie odstawione od piersi. Niektórzy lekarze decydują się jedynie na wspomaganie leczenia poprzez miejscowe stosowanie substancji, które niwelują podrażnienia oraz zmniejszają swędzenie skóry.

Pielęgnacja skóry dziecka trądzikiem niemowlęcym

  • Wskazane jest aby odzież należąca zarówno do dziecka jak i rodziców była prana w łagodnym proszku lub płynie.
  • Aby uniknąć nasilenia zmian trądzikowych należy dbać o suchość okolic ust dziecka.
  • Należy raczej zrezygnować ze środków, których skład obfituje w duże ilości substancji tłuszczowych.
  • Nie należy przegrzewać dziecka.
  • Jeśli trądzik nie ustąpi gdy dziecko ukończy 6 miesiąc życia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • Jeden raz dziennie należy oczyszczać skórę malucha łagodnymi preparatami myjącymi.

Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która z całą pewnością nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla maleństwa i nie powinna spędzać snu z powiek rodzicom. Jeśli pojawi się u twojego malucha nie pozostaje nic innego jak cierpliwość i skrupulatne pielęgnacja skóry. Jeśli natomiast wystąpią jakieś objawy, które wywołają u ciebie niepokój skonsultuj się z pediatrą.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.