Cholera

Cholera (Cholerae) jest to zaraźliwa i ostra choroba zakaźna dotykająca układu pokarmowego. Choroba cechuje się śmiertelnością na poziomie 1% (w skrajnych przypadkach dochodziło do 20%) przy zastosowaniu właściwego leczenia oraz na poziomie 50% gdy nie zostanie wdrożone żadne leczenie.

PRZYCZYNY:

Choroba wywoływana jest poprzez zakażenie Gram – ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae), które produkują enterotoksynę. Zakażenie rozprzestrzenia się drogą pokarmową. W większości przypadków poprzez wodę, która zanieczyszczona została ludzkimi odchodami, oraz rzadziej poprzez żywność (owoce morza). Wodę zanieczyścić mogą jedynie ludzie – chorzy lub nosiciele.

OBJAWY CHOLERY:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • występuje stolec o charakterystycznym wyglądzie – podobny do wody po płukaniu ryżu, oprócz tego ma lekko słodkawy zapach,
  • zmarszczenie skóry (przypomina skórę dłoni po długotrwałym moczeniu),
  • wyostrzenie się rysów twarzy oraz zapadnięcie się oczu (facies cholerica, tzw. twarz Hipokratesa),
  • zmiana głosu,
  • śpiączka (w skrajnych przypadkach).
Vibrio cholerae

Vibrio cholerae = bakterie wywołujące cholerę

DIAGNOSTYKA:

W podejrzeniu pojedynczych przypadków przeprowadzane są testy mikrobiologiczne. W trakcie epidemii bezproblemowe staje się rozpoznanie na podstawie objawów klinicznych.

LECZENIE:

Cholera jest chorobą, którą charakteryzuje wysoka zarażalność, stąd pierwszym punktem leczenia jest odizolowanie chorego, w celu zlikwidowania zagrożenia wystąpienia choroby u innych osób.

Leczenie jest początkowo głownie objawowe. Stosuje się nawadnianie chorych i uzupełnianie elektrolitów, które są stale tracone. Podaje się płyny zarówno doustnie jak i dożylnie, w zależności od ogólnego stanu chorego.

Aby wyeliminować z organizmu bakterie stanowiącą przyczynę choroby stosuje się antybiotyki, w szczególności pochodzące z grupy tetracyklin.

CIEKAWOSTKI:

  • na całym świecie zanotowanych zostało do tej pory 7 pandemii cholery. W latach 1892-1894 zanotowano ostatnią epidemię na Terenia północnej Polski.
  • dane WHO podają, że w 2001 roku na całym świecie zanotowane zostało 184 311 przypadków zachorowania na cholerę z czego 2728 skończyło się śmiercią.
  • największa europejska epidemia cholery miała miejsce w latach 1831-1838. Do Polski dotarła w trakcie powstania listopadowego za sprawą wojsk rosyjskich.
Ten artykuł znajduje się w kategori Układu pokarmowego, Zakaźne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *