Badania ojcostwa i pokrewieństwa – dlaczego są tak ważne?

Wachlarz badań większości laboratoriów obejmuje także badania ojcostwa i pokrewieństwa. Różne życiowe sytuacje generują potrzebę wykonania tego typu badań, które potwierdzą lub wykluczą fakt ojcostwa. Wyniki tego badania są niezbędne chociażby w przypadku spraw alimentacyjnych. Często stanowią jednak również ważne potwierdzenie dla mężczyzny, że z całą pewnością jest ojcem dziecka. Tego rodzaju sprawy są delikatne, a zarazem trudne. Dlatego tak ważne jest, by wykonać pewny, dyskretny i szybki test na ojcostwo.

Badania ojcostwa i pokrewieństwa – do czego są potrzebne?

Badania ojcostwa i pokrewieństwa to ważny dowód w sprawach sądowych o: ustalenie ojcostwa zaprzeczenie ojcostwa czy też unieważnienie uznania ojcostwa. Niekiedy testy DNA potrzebne są również celem ustalenia tożsamości ojca w sprawach alimentacyjnych. Czasami natomiast prywatne badanie pokrewieństwa jest niezbędne mężczyźnie, by potwierdzić, iż na pewno jest ojcem. Sytuacje życiowe rodziców bywają naprawdę różne. Trudne i skomplikowane relacje nie powinny odbijać się na dziecku. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć po możliwość wykonania testu na ojcostwo, jaką daje laboratorium badawcze akredytowane (https://diag.pl/). Unormowanie prawnej sytuacji jest bardzo ważne dla przyszłości dziecka. Badanie DNA pozwala jednak ustalić nie tylko ojcostwo, ale także pokrewieństwo. Czasem nie ma pewności, czy dana osoba jest członkiem naszej rodziny – w przypadku odnalezienia rozdzielonego przez adopcję rodzeństwa, spotkania osoby o niezwykle rzadkim nazwisku, które pokrywa się z naszym nazwiskiem (zdarza się, że takie osoby pragną zdecydować się na związek, lecz mają wówczas wątpliwości co do potencjalnego pokrewieństwa). W każdej z tych – mniej lub bardziej skomplikowanych – sytuacji z pomocą przychodzą testy DNA. Więcej informacji: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/.

Ustalenie ojcostwa – krok po kroku

Aby ustalić ojcostwo na drodze sądowej, konieczne będzie wytoczenie powództwa o ustalenie ojcostwa. Może to zrobić zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Wówczas badania DNA mogą zostać zlecone przez sąd, w Instytucie Genetyki Sądowej. Warto jednak wiedzieć, że wynik prywatnego testu na ojcostwo również jest brany pod uwagę w czasie procesu sądowego – jest to tak zwany dowód wstępny. Najczęściej sąd wymaga jednak, by potwierdzić taki test badaniem do celów sądowych. Niemniej oba wyniki są jak najbardziej pewne. Prywatny test przydaje się do polubownego załatwienia spraw z matką dziecka oraz do formalnego uznania ojcostwa w przypadku potwierdzenia tego faktu. Wynik pozwala także podjąć właściwe kroki, jeżeli test wykluczy pokrewieństwo pomiędzy dzieckiem a domniemanym ojcem. Słowem: podstawą ustalenia ojcostwa jest wykonanie testu DNA. O wsparcie w dopełnieniu formalności warto poprosić sprawdzonego prawnika.

Ustalenie biologicznego pokrewieństwa, czyli badania DNA – na czym to polega?

Jaki jest przebieg badania genetycznego? To proste: wystarczy pobrać materiał genetyczny od dziecka i domniemanego ojca. Badanie DNA może opierać się na badaniu krwi. Pobiera się wówczas krew od dziecka i rodzica. Niemniej badanie takie jest bardziej inwazyjne, a co za tym idzie – najczęściej powoduje u dziecka stres. Innym rozwiązaniem jest przesłanie lub dostarczenie do laboratorium próbek (tak zwanych mikrośladowych), które zawierają materiał DNA. Wystarczą zatem: włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, używana chusteczka do nosa, woskowina z ucha, niedopałek papierosa, smoczek, używane sztućce, butelka, słomka, plamy krwi na materiale. Może to być także wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jak zatem widać: badanie na ojcostwo czy pokrewieństwo nie musi być wcale inwazyjne. Natomiast, jak już wspomnieliśmy, może rozwiać wiele wątpliwości. Nie tylko na linii dziecko-ojciec, lecz także babcia-wnuczka, babcia-wnuczek, kuzyn-kuzynka. Może potwierdzić pokrewieństwo na przykład między siostrami mającymi wspólnego ojca lub w każdej sytuacji, która rodzi podejrzenie pokrewieństwa. Wyniki mogą prowadzić do odkrycia zaskakujących faktów z historii rodziny.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.