Jak postępować, gdy dziecko traci masę ciała?

Utrata masy ciała u dziecka niepokoi każdą mamę. Może mieć ona różne przyczyny, ale w każdym przypadku warto przyjrzeć się jadłospisowi dziecka i skonsultować się z pediatrą, który oceni jego stan zdrowia. Dowiedz się, co może powodować utratę masy ciała i na co zwrócić szczególną uwagę!

Jakie mogą być przyczyny utraty masy ciała u dziecka?

Utrata masy ciała u dziecka może mieć różne przyczyny. Może wynikać z braku apetytu, bólów brzucha, przewlekłych/nawracających infekcji, uporczywych biegunek czy wymiotów, a także zaburzeń połykania. Może to być także objaw niedoboru żelaza, celiakii, alergii na białka mleka krowiego, chorób zapalnych jelit czy problemów z tarczycą. Towarzyszy najczęściej także zabiegom operacyjnym, chorobom nowotworowym czy genetycznym. Z tego względu, jeśli zaobserwujemy u dziecka utratę masy ciała zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który przeprowadzi wywiad, oceni wzrost i masę ciała dziecka na specjalnie stworzonych do tego celu siatkach centylowych, a w razie potrzeby zleci konieczne badania i zaleci stosowanie wsparcia żywieniowego.

Kiedy winny jest brak apetytu i przewlekłe/nawracające infekcje

Brak apetytu u dzieci w wieku szkolnym niejednokrotnie spędza sen z powiek wielu mamom zwłaszcza, kiedy wiąże się z utratą masy ciała. Niechęć do posiłków może wynikać z ich monotonii, zmuszania do jedzenia, stresu, buntu, obecności pasożytów, a także alergii, niedoborów żelaza czy przyjmowania leków. Bardzo często towarzyszy także wszystkim chorobom przebiegającym z gorączką, biegunką, wymiotami czy bólem gardła utrudniającym połykanie. Niestety, brak apetytu często utrzymuje się po zakończonej chorobie, kiedy dziecko powinno otrzymywać z posiłkami więcej składników odżywczych tak ważnych dla prawidłowego działania układu odpornościowego. Ich niedostarczenie to znów większe prawdopodobieństwo kolejnej infekcji i dalszego odmawiania posiłków. To dlatego w tym okresie tak bardzo liczy się jakość podawanych posiłków.

Jak wspomóc organizm dziecka?

Zgodnie z rekomendacjami, w menu dziecka nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, produktów zbożowych, a także źródeł białka jak produkty mleczne, jaja, mięso i ryby. Cennym uzupełnieniem jest także dodatek dobrych olejów roślinnych, masła i orzechów. Teoretycznie oczywiście bardzo proste, ale praktycznie sprostanie wytycznym okazuje się niesamowicie trudne, kiedy dziecko odmawia jedzenia czegokolwiek. Pomocne w walce o dobre menu dla niejadka okazuje się wybieranie z każdej z grup produktów, tych produktów które dziecko lubi. Forma posiłku także ma znaczenie – lepiej sprawdza się serwowanie mniejszych posiłków, przygotowywanie koktajli na bazie produktów mlecznych, płatków i owoców, czy miksowanie części składników w zupach. Jeśli to możliwe, warto zabrać dziecko na spacer – świeże powietrze i ruch zaostrzają apetyt. Jeśli wszystkie metody zawodzą, warto skonsultować z lekarzem wprowadzenie dodatkowego wsparcia w postaci doustnych preparatów odżywczych np. Nestlé Resource Junior. Resource Junior to przykład kompletnego pod względem odżywczym preparatu dla dzieci powyżej 1. roku życia, który zawiera niezbędne składniki odżywcze i może być stosowany zarówno jako jedyne źródło pożywienia, jak i uzupełnienie codziennej diety. Jest dostępny zarówno w formie płynnej przypominającej jogurt, jak i w proszku, który umożliwia jego dodanie do innych posiłków.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.