Kiedy należy zgłosić się do laryngologa dziecięcego

Zadajesz sobie pytanie: dlaczego moje dziecko ma przewlekły katar lub kłopoty z gardłem? Odpowiedzią na te problemy może być badanie laryngologiczne. Wyżej wymienione schorzenia nie zawsze są wynikiem przeziębiania, warto o tym pamiętać przed kolejną wizytą u pediatry.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ból gardła oraz katar, zwłaszcza jeśli są przewlekłe i często powracają, nie muszą dotyczyć tylko nieznośnego przeziębienia. Sezonowe kłopoty ze zdrowiem mogą występować u wielu pacjentów z niską odpornością, ale nie zawsze diagnoza jest ostateczna. Aby wyeliminować uciążliwy dla dziecka i rodzica problem, warto zwrócić się do laryngologa w celu dokładnego zbadania słuchu.

Czy wiesz, że najczęstszym problemem dzieci z niedosłuchem jest przerośnięty, trzeci migdałek? Ta popularna zmiana może prowadzić do nocnych bezdechów, chrapania, problemów z zatokami, czy niedrożnym nosem. Biorąc pod uwagę, że problem ten dotyczy dzieci, u których występują problemy alergiczne, to warto skonsultować dodatkowe badania właśnie w tym kierunku u specjalisty. Po potwierdzeniu informacji o przerośniętym migdałku, można zlecić zabieg adenotomii i odpowiednie leczenie przeciwalergiczne, aby zapobiec nawrotom kolejnych przerostów migdałka.

Pierwsze objawy kierujące do konsultacji laryngologicznej?

Jeśli dziecko ma przewlekły katar, zapalenia zatok, ale również uciążliwe bóle głowy to prawdopodobnie pediatra zleci wykonanie badań neurologicznych. Jeśli na tym etapie specjaliści zauważą pewne nieprawidłowości to do konsultacji zostanie włączony także laryngolog.

Ważne, aby z taką wizytą nie czekać zbyt długo. Jeśli np. przerośnięty migdałek nie zostanie usunięty możliwie szybko to może dojść do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci wad zgryzu, niedosłuchu oraz zaburzenia rozwoju. Podobnie, w innych wypadkach. Lepiej nie narażać dziecka na kolejne powikłania po chorobie.

Jak odróżnić przeziębienie od problemów alergologicznych lub laryngologicznych?

Przy standardowym przeziębieniu wyróżnia się infekcję wirusową lub bakteryjną. W pierwszej szybko dostrzeżemy podstawowe objawy choroby, w postaci bólu kostno-stawowego, gardła, podwyższonej temperatury, czy ogólnie złego samopoczucia. Z pewnością charakterystyczny będzie tu także kaszel.

Przy infekcjach bakteryjnych temperatura wzrasta znacznie powyżej 39 stopni, a ból dziecko lokalizuje w okolicy uszu, gardła. Często utożsamia się infekcję bakteryjną z anginą.

Jeśli po zaleconym leczeniu objawy nie ustępują lub powracają systematycznie co jakiś czas, to powinno wzbudzić to zainteresowanie u rodziców. Warto pamiętać, że badania pozwolą wyeliminować złe samopoczucie dziecka, które przy takiej intensywności zachorowania może naprawdę uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie i rozwój.

Kiedy zwrócić się do laryngologa?

Nie powinno się czekać z wizytą u specjalisty, jeśli dziecko ma często nawracające infekcje dróg oddechowych (przerośnięty trzeci migdałek), intensywne bóle gardła oraz uszu.

Wizyta u laryngologa wcale nie musi potwierdzić obaw rodziców. Specjalista wykluczy lub potwierdzi problemy dziecka, ale przede wszystkim dokładnie przebada malucha.

Warto pamiętać, że laryngolog nie zajmuje się wyłącznie badaniem uszu, ale również krtani, nosa, czy gardła. A zatem warto zwrócić się do niego także w przypadku, gdy występuje:

krwawienie z nosa, przewlekły katar, chrapanie, oddychanie przez usta, częste bole głowy, zaburzenia równowagi, węchu, słuchu, zapalenie ucha, angina, bezdech senny.

Jak przebiega wizyta u laryngologa?

Pierwszą częścią wizyty będzie wywiad od pacjenta, w celu ustalenia problemu. Ważne, by dokładnie opisać przebieg choroby, kiedy powracała i jakie były najczęstsze objawy.

Laryngolog powinien przebadać słuch, wykonać USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek. Może także dodatkowo przebadać zatoki przynosowe, czy prześwietlić krtań.

Profesjonalnie wyposażony gabinet laryngologiczny to szansa na znacznie szybsze wyleczenie dziecka i odnalezienie przyczyny złego samopoczucia malucha.

Jeśli poszukujesz odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia badania to warto pomyśleć o https://millemedica.pl/. To jedna z najlepszych klinik laryngologicznych w Warszawie, Ursynów. Profesjonalny i ekspercki zespół specjalistów szybko postawi diagnozę i rozwiąże problem występujący u każdego pacjenta.

Jeśli okresowe leczenie dziecka w trakcie przeziębienia oraz powracającego kataru nie przynosi efektów to warto skierować się do specjalisty laryngologa. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią kurację i wyeliminuje późniejsze problemy w rozwoju dziecka.

Czasem, wystarczy prosty zabieg, by wyeliminować trapiący rodziców i dziecko problem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.