To musisz wiedzieć o witaminach z grupy B. Dlaczego są tak ważne?

Pierwszą witaminę odkrył i wyizolował polski chemik Kazimierz Funk w roku 1913 i była to witamina B1. Jest ona, tak jak i pozostałe witaminy z grupy B oraz witamina C, związkiem rozpuszczalnym w wodzie. Pozostałe znane witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o witaminach z grupy B?
Występowanie witamin z grupy B
Witaminy nie są samodzielnie syntetyzowane przez organizm człowieka w wystarczającej ilości, ale witaminy z grupy B można znaleźć praktycznie w każdym rodzaju pożywienia. Jedynym wyjątkiem jest wit. B12, występująca jedynie w produktach odzwierzęcych. Wiąże się to z ryzykiem występowania jej niedoboru u wegan.
Najlepszymi źródłami witamin z grupy B są: witwątroba, jaja (a szczególnie żółtko), drożdże, mleko, nabiał, orzechy oraz ziarna zbóż. Występowanie witamin z grupy B jest jednak zróżnicowane ilościowo i dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Co istotne, większość witamin z grupy B i nie tylko, jest wytrącana z pożywienia w chwili jego przygotowania do spożycia (gotowanie, smażenie). Witaminy są również niszczone przy nadmiarze spożywanego cukru, podczas palenia papierosów czy poprzez nadużywanie alkoholu.
Funkcje witamin z grupy B w organizmie człowieka
Niektóre z funkcji pełnionych przez witaminy z grupy B są przypisane indywidualnie do danej witaminy, a niektóre się uzupełniają. Najważniejsze zadania witamin z tej grupy to:
- metabolizowanie i synteza węglowodanów, cukrów i tłuszczy oraz aminokwasów (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12);
- wspomaganie koncentracji i polepszanie nastroju (B1);
- prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej, układu pokarmowego i krążenia (B1);
- udział w oddychaniu komórkowym (B1, B2, B3);
- synteza hemoglobiny (B2);
- regeneracja i prawidłowe funkcjonowanie skóry (B2, B3, B5, B7);
- obniżanie cholesterolu we krwi (B3);
- wpływ na włosy (B5, B7);
- zapobieganie starzeniu się i zmarszczkom (B5);
- udział w krwiotworzeniu (B2, B6, B9, B12);
- transport glukozy do komórek nerwowych (B6);
- rozwój układu nerwowego u płodu (B9);
- prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego (B9);
- utlenianie kwasów organicznych w komórkach (B12).
Czym grozi niedobór witamin z grupy B?
Niewielkie niedobory witamin z grupy B nie grożą poważnymi następstwami, gdyż można taki stan łatwo naprawić poprzez zmianę diety, stylu życia, a także wspomagając się odpowiednimi suplementami. Jednakże poważne niedobory grożą równie poważnymi schorzeniami. Brakami witamin z grupy B charakteryzują się:
- choroba beri-beri – przy brakach witaminy B1;
- pelagra – przy niedoborze wit. B3;
- anemia złośliwa – przy brakach wit. B12.
Dolegliwości mogą pojawić się przy znaczących niedoborach większości z witamin z grupy B. Złe odżywianie się oraz nałogi prowadzą do zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca i układu krążenia, zaburzenia układu nerwowego, kłopotów ze skórą, włosami i paznokciami, do przedwczesnego starzenia się, spadku libido i złego samopoczucia, obniżenia ostrości widzenia i chorób oczu, bólów stawów i nóg oraz takich chorób, jak depresja.