Jak dbać o higienę rąk? Te trzy produkty to podstawa

Wiele chorób oraz zły stan skóry bardzo często mają związek z niewłaściwą higieną dłoni lub jej brakiem. Każdego dnia dotykamy mnóstwo przedmiotów, na których aż roi się od zarazków, bakterii i wirusów. Przypadkowe dotknięcie ust, policzka czy też okolicy oczu może mieć naprawdę przykre konsekwencje, dlatego właśnie tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk. Jakie produkty mogą dodatkowo pomóc w zachowaniu higieny?

Żele i płyny antybakteryjne

Zdecydowanie warto mieć pod ręką produkty antyseptyczne, które z powodzeniem mogą zastąpić wodę oraz mydło. Jeśli akurat nie można udać się do łazienki w celu umycia dłoni, to żele antybakteryjne do rąk lub płyny mogą równie skutecznie uchronić przed szkodliwym działaniem zarazków. Na dodatek można je mieć zawsze przy sobie np. w kieszeni kurtki lub torebce.

Żel antybakteryjny przyda się zwłaszcza w sezonie grypowym, gdy zarazki jeszcze częściej są przenoszone z dłoni na klamki i inne powierzchnie, a następnie na ręce przypadkowych osób. Dzięki zawartości alkoholu o wysokim stężeniu możliwe jest usunięcie z dłoni zarazków odpowiedzialnych za wywołanie chorób wirusowych, bakteryjnych oraz grzybobójczych m.in. gruźlicy, grypy oraz żółtaczki typu C.

Chusteczki antybakteryjne

Alternatywą dla popularnych żeli antybakteryjnych mogą być specjalne chusteczki nasączone alkoholem. Równie skutecznie mogą ochronić przed groźnymi chorobami i roznoszeniem zarazków, a jednocześnie zajmują mniej miejsca. Na dodatek nie istnieje ryzyko pobrudzenia ubrań lub wnętrza plecaka, co może zdarzyć się w przypadku płynu lub żelu antybakteryjnego.

Przy pomocy chusteczek antybakteryjnych można także szybko i bez obaw wyczyścić ekran telefonu, okulary czy też klawiaturę w laptopie. Można ich ponadto użyć do dezynfekcji klamek i poręczy, a także dotknąć nimi często używanych powierzchni i uniknąć w ten sposób bezpośredniego kontaktu skóry z np. przyciskiem w windzie lub barierką w tramwaju. Warto wyrobić nawyk sięgania po chusteczki antybakteryjne np. przed posiłkiem w restauracji.

Rękawiczki jednorazowe

To nadal jeden z najbardziej niedocenianych produktów higienicznych, który wielu osobom kojarzy się z gabinetem lekarza oraz porządkami w domu. Warto jednak przyzwyczaić się do noszenia rękawiczek jednorazowych nie tylko podczas sprzątania nieprzyjemnych w dotyku miejsc. Taka ochrona może przydać się nawet w supermarkecie, w którym korzysta się z będących siedliskiem zarazków wózków oraz koszyków.

Dłoniami w rękawiczkach jednorazowych nie należy oczywiście dotykać twarzy, co może być niemałym wyzwaniem dla osób przyzwyczajonych do odgarniania włosów czy też w momencie, gdy zaswędzi skóra na policzku lub nosie. Warto także pamiętać, że rękawiczki jednorazowe nie nadają się do użycia po raz kolejny, ponieważ mogły znaleźć się już na nich różnego rodzaju bakterie. Należy także sprawdzić, jak bezpiecznie ściągać rękawiczki, żeby uniknąć kontaktu z zarazkami.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.