Daltonizm

Daltonizm jest to wada wzroku tzw. ślepota barw. Zaburzenia występują w przypadku trzech podstawowych kolorów – czerwieni, zieleni oraz niebieskiego. Jest to schorzenie wrodzone, dziedziczne.

Zaburzenia polegające na niewłaściwym widzeniu barw występują znacznie częściej u mężczyzn ( około 15% mężczyzn cierpi na daltonizm ) jednak sporadycznie pojawiają się także u kobiet.

PODZIAŁ:

Nierozpoznawanie barw:

  • czerwonej to protanopia,
  • zielonej to deuteranopia,
  • czerwono-zielonej to daltonizm,
  • żółto-niebieskiej to tritanopia.

PRZYCZYNY:

Jeśli mamy do czynienia z daltonizmem nabytym jego przyczyną może być uszkodzenie siatkówki bądź dróg wzrokowych – oko, nerw czaszkowy II wzrokowy lub także stosowanie niektórych leków.

OBJAWY DALTONIZMU:

Choroba charakteryzuje się niewłaściwym widzeniem podstawowych kolorów. Dla osoby chorej niewidoczne są niewielkie różnice pomiędzy odcieniami kolorów.

DIAGNOSTYKA:

Lekarz okulista stwierdza daltonizm podczas badania polegającego na rozróżnianiu barw na przygotowanych obrazkach oraz po podstawowym badaniu okulistycznym.

LECZENIE:

Daltonizm nie powoduje znacznego dyskomfortu i często nie jest zauważany lub osoba chora nie przywiązuje do niego większej wagi stąd choroba nie wymaga leczenia.

Ten artykuł znajduje się w kategori Oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *