Daltonizm: objawy, przyczyny i leczenie

Daltonizm jest to wada wzroku tzw. ślepota barw. Zaburzenia występują w przypadku trzech podstawowych kolorów – czerwieni, zieleni oraz niebieskiego. Jest to schorzenie wrodzone, dziedziczne.

Zaburzenia polegające na niewłaściwym widzeniu barw występują znacznie częściej u mężczyzn ( około 15% mężczyzn cierpi na daltonizm ) jednak sporadycznie pojawiają się także u kobiet.

Podział

Nierozpoznawanie barw:

  • czerwonej to protanopia,
  • zielonej to deuteranopia,
  • czerwono-zielonej to daltonizm,
  • żółto-niebieskiej to tritanopia.

Przyczyny

Jeśli mamy do czynienia z daltonizmem nabytym jego przyczyną może być uszkodzenie siatkówki bądź dróg wzrokowych – oko, nerw czaszkowy II wzrokowy lub także stosowanie niektórych leków.

Objawy daltonizmu

Choroba charakteryzuje się niewłaściwym widzeniem podstawowych kolorów. Dla osoby chorej niewidoczne są niewielkie różnice pomiędzy odcieniami kolorów.

Diagnostyka

Lekarz okulista stwierdza daltonizm podczas badania polegającego na rozróżnianiu barw na przygotowanych obrazkach oraz po podstawowym badaniu okulistycznym.

Leczenie daltonizmu

Daltonizm nie powoduje znacznego dyskomfortu i często nie jest zauważany lub osoba chora nie przywiązuje do niego większej wagi stąd choroba nie wymaga leczenia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.