Refluks u dzieci i niemowląt: objawy i leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt
Główną przyczyną występowania choroby refluksowej u niemowląt jest niedojrzałość i nieodpowiednie jeszcze wykształcenie się dolnego zwieracza przełyku lub części mięśni odpowiedzialnych za wpust żołądka.
Charakterystycznym objawem u niemowląt jest ulewanie podawanego pokarmu. U dzieci w wieku od 2 do 8 miesięcy objawy takie występują w przypadku, co drugiego niemowlaka. U niemowląt starszych, w wieku od 10 do 12 miesięcy, objawy pojawiają się u 1 na 20 dzieci.
Każda mama chorego niemowlęcia powinna wiedzieć o:
- Aby pomóc dziecku w czasie karmienia i po karmieniu należy przytrzymywać dziecko w pozycji pionowej
- Po karmieniu układamy dziecko na boku, kiedy kładziemy je spać
- Główka dziecka w czasie spania powinna leżeć na podwyższeniu
- Należy karmić dziecko piersią
- Karmić małymi porcjami
- Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, jeśli występują następujące objawy dodatkowe: anemia, utrata masy ciała, zapalenia oskrzeli, wymioty w kolorze żółci i krwi, bezdech
Chorobą refluksową w przypadku niemowląt, jeśli nie występują objawy dodatkowe, nie należy się przejmować. Objawy te należą do tak zwanych regurgitacji niemowlęcych i są całkowicie normalne.
Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego pojawiają się u połowy dzieci w pierwszym roku życia. U dzieci starszych refluks żołądkowo-przełykowy może występować, jako skutek alergii pokarmowej.
Jeśli objawy refluksu występują u starszych dzieci warto zgłosić się do lekarza, a ponadto:
- Należy próbować zagęszczać podawane dziecku pokarmy
- Można zakupić specjalne mleko modyfikowane przeciwko ulewaniu z symbolem AR na butelce – w przypadku dzieci jeszcze przyjmujących taki pokarm
W leczeniu choroby refluksowej u starszych dzieci zaleca się stosowanie antagonistów receptorów H2.