Czy nadżerka jest niebezpieczna? Dowiedz się więcej o tym popularnym schorzeniu

Nadżerka najczęściej dotyczy kobiet w wieku 25 do 35 lat. Nie powoduje ona żadnych przykrych dolegliwości, dlatego zazwyczaj wykrywana jest przypadkiem podczas badania ginekologicznego.

Czym jest nadżerka?

Nadżerka nie należy do zmian nowotworowych, jednak nie wolno jej lekceważyć. Nieleczona może stać się przyczyną pojawienia zmian rakowych szyjki macicy. Ubytek tkanki nabłonkowej wokół ujścia szyjki macicy od zewnętrznej strony odsłania tkankę łączną. W czasie badania lekarz zauważa czerwoną plamkę na błonie śluzowej. Na temat nadżerki więcej informacji znajdziemy na stronie: kobiecosc.info. Schorzenie najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak mogą towarzyszyć mu upławy o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Dodatkowy niepokój powinny budzić bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz plamienia.

Kiedy pojawia się nadżerka?

Najczęściej nadżerka występuje u kobiet, które nie wyleczyły stanów zapalnych dróg rodnych. Może też być skutkiem łyżeczkowania, przerwania ciąży oraz urazu mechanicznego. Sprzyjają jej przebyte poronienia i liczne porody. Częsta zmiana partnerów seksualnych, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego oraz problemy hormonalne również zwiększają ryzyko pojawienia się choroby. Dolegliwość ta dotyczy prawie co czwartej kobiety. Więcej o przyczynach nadżerki i jej objawach przeczytamy w artykule: Nadżerka – przyczyny, objawy, diagnostyka.

Leczenie nadżerki

Leczenie nadżerki zależy od wielkości zmiany oraz wyniku cytologii. Lekarz może wdrożyć kurację zachowawczą lub skierować na zabieg wymrażania lub koagulacji. Po zabiegu kobieta powinna wstrzymać się od stosunków seksualnych przez minimum 3 tygodnie oraz nie stosować tamponów przez 2 cykle. W wielu przypadkach wystarczy wyeliminować przyczynę nadżerki w postaci stanu zapalnego lub wyrównać poziom hormonów. Bardzo duża nadżerka wymaga zabiegu chirurgicznego i pobytu w szpitalu.

Nadżerka to dolegliwość groźna dla zdrowia, dlatego należy jej zapobiegać. Systematyczne wizyty kontrolne u ginekologa oraz co rocznie przeprowadzana cytologia umożliwią wczesne wykrycie stanu zapalnego, które może być przyczyną pojawienia się nadżerki.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.