9 domowych sposobów na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza z wysoką skutecznością leczyć można w domowym zaciszu. Tylko niektóre przypadki wymagają wizyty u lekarza. Objawy powinny ustąpić już w następnym dniu od rozpoczęcia kuracji. Oczywiście, aby całkiem się wyleczyć, zapobiegawczo powinno się stosować, wymienione poniżej metody przez około 1-2 tygodnie.

1. Leki pomagające w zwalczaniu infekcji

W aptece musimy kupić preparat pomagający w leczeniu zapalenia pęcherza. Większość dostępnych na rynku przygotowanych jest na bazie żurawiny, która dzięki swojej wysokiej zawartości witaminy C, wykazuje wysoki poziom skuteczności we wspomaganiu terapii zapaleń pęcherza moczowego. Warto zapytać o nie farmaceutę i zapoznać się ze składem kilku preparatów, wybierać najodpowiedniejszy dla siebie.

Jeśli pieczenie jest wysoko uciążliwe pamiętajmy, że występuje stan zapalny i sama witamina C czy żurawina to za mało, dlatego wówczas wskazane będą leki i suplementy, które niwelują stany zapalne w naszym organizmie.

2. Żurawina

Żurawina zakwasza mocz i polecana jest w przypadku, występowania jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego. Można kupić specjalne preparaty w aptece (np. Żurawit), jak również herbatki ziołowo-żurawinowe. Pomocne jest również potraktowanie surowych owoców żurawiny jako przekąski, zarówno w czasie zachorowania jak i profilaktycznie.

Owoce żurawiny wyróżniają się dość kwaśnym smakiem, jest w nich jednak również nutka słodyczy, tak więc idealnie nadadzą się do przygotowania rozmaitych deserów, jako dodatek do ciast, mięs czy samodzielnie wypiekanego chleba. Profilaktyki nigdy za wiele. Jeśli mamy możliwość to z bogactw natury, przy nawracających zapaleniach pęcherza warto sięgnąć również do aronię, czarną porzeczkę, granat lub acerolę. Te owoce również dzięki swoim składnikom wesprą regenerację dróg moczowych.

3. Stosowanie probiotyków

Także bez recepty dostępne są w aptekach preparaty probiotyczne, które pomogą w odtworzeniu dobrej flory bakteryjnej. Przy infekcji szukamy ciepła, częściej się podmywamy ciepłą wodą, dodatkowo przyjmujemy leki, a nasz organizm jest osłabiony. Wszystko to skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu naturalnej flory bakteryjnej, w naszych jelitach, drogach moczowych i nie tylko, które chronią nas przed rozmaitymi infekcjami.

4. Picie dużej ilości płynów

Dziennie powinnyśmy pić około 3 lub więcej litrów płynów, najlepiej wody mineralnej lub kwaśnych soków. W ten sposób wypłukuje się z pęcherza niepożądane bakterie i go oczyszcza. Do szklanki wody możemy dolewać sok z cytryny. Jeśli odczuwamy uciążliwy ból, pieczenie i parcie na pęcherz połączone z niemożnością oddania moczu to z napojem najlepiej się nie rozstawać.

5. Witamina C

Dowiedziono, że przyjmowanie dużej ilości witaminy C pomaga w zatrzymaniu dalszego rozwoju i namnażania się bakterii. Witamina C kosztuje około 3 zł za opakowanie. Można jednak sięgnąć po nieco droży preparat, który będzie zawierał wyższe stężenie tego składnika w jednej tabletce. Nie musimy obawiać jej przedawkowania, gdyż jej nadmiar jest usuwany z organizmu.

6. Kąpiele i nasiadówki

Ukojenie w bólu przyniesie gorąca woda i krótka kąpiel (nasiadówka trwająca około 20-25 minut). Do kąpieli dodać można napar z ziół: nawłoci, krwawnika, szałwii i rumianku. Również w aptece zakupić można specjalne preparaty do nasiadówek: Vagolavit czy Femonisept.

7. Przebywanie w cieple

Należy ciepło się ubierać. Kurując się w domu przykładać do podbrzusza nagrzane termofory lub mocno okrywać się kołdrą. Sprawdzają się również grube, wełniane skarpety na nogach, które pomagają się lepiej rozgrzać.

8. Furagimun

Ten lek jest obecnie dostępny bez recepty. Służy leczeniu zakażeń dróg moczowych. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, aby przyjmować go razem z witaminą C, w celu utrzymania zakwaszenia moczu i umożliwienia jemu działania.

9. Leki przeciwzapalne

Jeśli odczuwamy silny ból i pieczenie, które wydają się wręcz nie do zniesienia, to stosowane leki i terapie można wesprzeć przyjęciem leków o działaniu przeciwzapalnym, najlepiej ibuprofenu.

W sytuacji, gdy dolegliwości nie ustąpią w ciągu maksymalnie 3 dni domowego leczenia, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Konieczne będzie wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu moczu i być może badań krwi oraz USG dróg moczowych. Po uzyskaniu wyników lekarz przepisze odpowiednie leczenie, które najczęściej wiąże się z przyjmowaniem antybiotyku – podczas terapii nie zapominajmy o probiotykach.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.