Dalekowzroczność: objawy, przyczyny i leczenie

Dalekowzroczność, nazywamy inaczej nadwzrocznością. Jest to jedna z bardziej powszechnych chorób narządu wzroku, wymagających stałej korekty za pomocą okularów bądź szkieł kontaktowych.
Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się już u dzieci, jednak zdarza się również, że przez wiele lat choroba pozostaje utajona i daje o sobie znać dopiero w dorosłym życiu.
Przyczyny
- Zbyt mała długość gałki ocznej,
- Brak elastyczności soczewki,
- Nazbyt wypukła soczewka,
- Odklejanie siatkówki,
- Czynniki dziedziczne.
Objawy dalekowzroczności
- Osoba chora ma problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, pojawiają się problemy z czytaniem,
- Bóle głowy.
Leczenie dalekowzroczności
Gdy zauważymy nieprawidłowości w widzeniu należy udać się do lekarza okulisty, który przeprowadzi dokładne badanie wzroku. Jeśli stwierdzi dalekowzroczność zapisze okulary bądź szkła kontaktowe. W korekcji tej wady wzroku stosuje się soczewki skupiające, których siłę optyczną określa się za pomocą dioptrii. Natomiast dla określenia wady dodaje się znak plus.
Inne metody leczenia
- Laserowy zabieg chirurgiczny,
- Leczenie operacyjne.
Jednak metody te wykazują znacznie gorsze rezultaty niż podczas leczenia krótkowzroczności. Z tego powodu okuliści najczęściej zalecają korzystanie z okularów bądź szkieł kontaktowych. Dalekowzroczność nie powinna być lekceważona – jeśli u dziecka nie zostanie ona poddana korekcji może w konsekwencji doprowadzić do powstania zeza akomodacyjnego u osoby dorosłej.