Termometr bezdotykowy – jaki wybrać?

Pomiar temperatury ciała można wykonać na kilka sposobów. Jedną z metod jest zastosowanie bezkontaktowych termometrów na podczerwień. Mogą być one wykorzystywane w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia krzyżowego i zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Czy tego rodzaju termometry aby na pewno podają dokładny wynik? Jak działają? Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Termometr bezdotykowy – działanie

Bezkontaktowe termometry na podczerwień mogą być używane do szybkiego i nieinwazyjnego pomiaru temperatury, potencjalnie powodując mniej stresu u dzieci niż konwencjonalne metody. Podobnie jak tympaniczne termometry na podczerwień, zapewniają odczyt temperatury w ciągu kilku sekund. Większość z nich mierzy temperaturę na środkowym obszarze czoła, ale temperaturę na innych powierzchniach ciała można również zmierzyć. Termometry bezdotykowe pozwalają zmierzyć temperaturę dzieci podczas snu, co stanowi dużą zaletę. Ponieważ ich stosowanie nie wiąże się z żadnym kontaktem z powierzchnią ciała, ryzyko zakażenia krzyżowego jest znikome i nie jest wymagana ani dezynfekcja, ani jednorazowe osłony na sondy.

Wady i zalety termometrów bezdotykowych

Zastosowanie termometrów bezdotykowych posiada liczne zalety. Co można do nich zaliczyć? Będzie to m.in.:

  • zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby między osobami korzystającymi z tego samego termometru,
  • łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji,
  • szybkość pomiaru,
  • możliwość szybkiego ponownego pomiaru temperatury,
  • wygoda użytkowania,
  • komfortowy sposób pomiaru,
  • temperaturę można zmierzyć nawet podczas snu pacjenta.

Czy termometr bezdotykowy ma jakieś wady? Wśród nich wymienia się najczęściej fakt, że sposób i miejsce jego zastosowania może mieć wpływ na pomiar (na przykład środowisko, pozycja na czole). Ponadto, niewielka odległość wymagana do prawidłowego zmierzenia temperatury stwarza ryzyko rozprzestrzenienia się choroby między osobą korzystającą z urządzenia a dokonującą pomiaru. Niemniej, takie ryzyko występuje w praktycznie każdej metodzie pomiaru.

Jak korzystać z termometru bezdotykowego?

Osoba korzystająca z urządzenia powinna ściśle przestrzegać wytycznych producenta i instrukcji użytkowania dla konkretnego termometru. Na uwadze należy mieć, że środowisko użytkowania może mieć wpływ na jego wydajność. Z tego też względu zalecenia się najpierw sprawdzić, czy warunki są optymalne do użycia termometru. Najlepiej umieścić termometr w środowisku testowym lub pokoju na 10-30 minut przed użyciem, aby umożliwić jego dostosowanie się do otoczenia. Osoba, u której dokonuje się pomiaru nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się termometr z czujnikiem odległości. Dlaczego? Trudno niekiedy stwierdzić, czy odległość w jakiej znajdujemy się od osoby, dla której dokonujemy pomiaru temperatury, jest odpowiednia. Termometr bezdotykowy z wbudowanym czujnikiem rozwiąże ten problem, gdyż poinformuje Cię, jak bardzo powinieneś zbliżyć termometr do czoła badanej osoby.

Termometr bezdotykowy to świetny sposób na dokonanie pomiaru temperatury przede wszystkim u najmłodszych. Jest on nieinwazyjny i nie wymaga przytrzymywania termometru podczas pomiaru, a wynik odczytać można już w ciągu kilku sekund.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.