Zaparcia u dzieci i niemowląt – przyczyny dolegliwości

Dzieci, w tym niemowlęta, są jedną z grup szczególnie narażonych na występowania przykrych dolegliwości związanych z zatwardzeniami. Zaparcia u dzieci najczęściej występują z powodu nieodpowiedniej diety, w tym spożywania zbyt małej ilości płynów a zbyt dużej ilości węglowodanów.

Zaparcia dziecięce związane są także ze specyficznymi chorobami, dlatego warto − obserwując takie objawy u swojego dziecka − odwiedzić lekarza pediatrę. Wśród możliwych przyczyn zaparć wymienia się:

  • neuropatie
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego (raczej nie jest to możliwa przyczyna, jeśli nasze dziecko jest w pełni zdrowe i normalnie funkcjonuje, a przeżywa okresowe trudności z wypróżnianiem się − nie należy się więc obawiać)
  • stwardnienie rozsiane
  • guzy mózgu
  • niedoczynność tarczycy
  • niedoczynność nadnerczy i przysadki mózgowej
  • cukrzyca
  • mocznica
  • porfiria
  • amyloidoza

Dodatkowo, jeśli zauważymy u swojej pociechy niepokojące objawy psychiczne, może to być wynikiem depresji, jadłowstrętu psychicznego czy schizofrenii.

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy zaprowadzić dziecko do lekarza, aby móc wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny problemów jelitowych. Pamiętajmy jednak, że nie należy się obawiać jednej z wyżej wymienionych chorób: jest to jedynie niewielka liczba przypadków. W większości dzieci są narażone na występowanie zaparć przez złą dietę, wydłużone okresy pomiędzy oddawaniem stolca, lęk przed tymi czynnościami czy zwykłe nieradzenie sobie z wypróżnianiem się, szczególnie u małych dzieci. Są to czynniki łatwe do zmodyfikowania oraz wyeliminowania.

Dieta mamy = dieta niemowlęcia

Zaparcia u niemowląt również w większości przypadków spowodowane są nieodpowiednią dietą, nawet jeśli dziecko spożywa jedynie mleko matki. Jeśli kobieta karmiąca spożywa nieodpowiednie produkty, to przekłada się to na jakość jej pokarmu, który może powodować zaparcia u niemowlaka.

Kobiety karmiące piersią powinny więc spożywać więcej potraw zawierających błonnik, a wyzbyć się z diety potraw smażonych i ciężkostrawnych.

Inne przyczyny zaparć u niemowląt

Drugim częstym powodem zaparć u niemowląt jest jeszcze nierozwinięta mikroflora bakteryjna przewodu pokarmowego. Dzieci urodzone naturalnie szybciej nabywają odpowiednich, dobroczynnych bakterii. Problemy te dotyczą w głównej mierze dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu podania odpowiednich probiotyków.

Jeśli zaś niemowlęta karmione są sztucznie i zauważymy występowanie u nich zaparć, natychmiast należy zmienić podawany pokarm na inny. Po podaniu nowego pokarmu należy nadal uważnie obserwować niemowlę. Po skończeniu przez dziecko 5−6 miesiąca życia, można zacząć podawać papki z jabłka lub samo starte jabłko, które pomogą w problemach z zaparciami.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.