PIT-28 – co to za formularz i kto musi go składać

Złożenie formularza PIT-28 będzie obowiązkowe w 2023 roku dla osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, a także dla tych, które chcą rozliczyć najem prywatny. Rozliczenie ryczałtem różni się od pozostałych popularnych metod opodatkowania tym, że w jego przypadku nie ma możliwości pomniejszenia podatku o wartość wydatków. Wyróżnia się on opodatkowaniem osiąganego przychodu.

Rozliczenie PIT 2023

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania dostępną zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dla spółek jawnej i cywilnej, czy osób osiągających przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz podobnych umów. PIT-28 2023 będzie obowiązkowy dla takich podatników. Można go z powodzeniem rozliczyć za pomocą systemu online, co zdecydowanie ułatwi zadanie. Przede wszystkim będziemy mieli pod ręką wszystkie niezbędne formularze, a system przeprowadzi nas przez ich wypełnienie krok po kroku. Widoczne będą również stawki ryczałtu 2023, dzięki czemu będzie nam łatwiej określić najważniejsze elementy w swoim rozliczeniu.

Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu w 2023 roku przy ryczałcie?

Przede wszystkim PIT 28 ryczałt będzie dla Ciebie obowiązkowy. Jeśli nie korzystasz z obsługi biura księgowego, to koniecznie postaw na profesjonalną pomoc w tym zakresie i rady specjalistów na dedykowanej platformie. Polski Ład 2023 wprowadza zmianę, w której dla najmu, podnajmu czy dzierżawy jedyną słuszną formą opodatkowania będzie właśnie ryczałt 8,5%. Dlatego już teraz warto przygotować się do konieczności złożenia takiego formularza w Urzędzie Skarbowym. Przygotowując go online, możesz z łatwością zapisać i wrócić do niego później. Często istnieje również możliwość zadania pytań specjaliście, jeśli pojawią się wątpliwości, co do poprawnego wypełnienia poszczególnych rubryk.

Zaletą programów online jest m.in. to, że mamy możliwość wysłania wypełnionego dokumentu. Dodatkowo system sam odliczy wybrane ulgi i obliczy podatek, więc całość będzie dla nas polegała na wstawieniu liczb i odpowiednie pola. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli decydujemy się na wysłanie formularza online, to koniecznie należy pobrać UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Będzie to dla nas potwierdzenie, że formularz został wysłany do urzędu skarbowego.

Z programem PITax.pl nie pominiesz żadnych przysługujących Ci odliczeń

Do kiedy należy złożyć PIT-28 w 2023 roku?

Data złożenia PIT-28 za rok 2022 nie może przekroczyć ostatniego dnia kwietnia 2023, czyli tak samo, jak w przypadku innych rozliczeń podatkowych, przy innych formach, z jakich korzystają podatnicy. Jeśli deklaracja zostanie złożona przed 15 lutego, to uznana zostanie za złożoną od 15 lutego i od tego dnia będzie liczony termin zwrotu nadpłaty.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.