Krwiomocz: przyczyny i leczenie

Krwiomocz czyli zaobserwowanie krwi w wydalanym moczu. Nie jest to schorzenie samo w sobie a raczej objaw chorobowy. Może stanowić o groźnej dolegliwości dlatego jeśli tylko zauważymy go u siebie należy bezzwłocznie udać się do lekarza i ustalić jego przyczynę.

Nie powinniśmy go bagatelizować nawet w sytuacji gdy pojawił się jednokrotnie i zaraz ustąpił bez żadnej interwencji z naszej strony. Krew w moczu może pochodzić zarówno z dróg moczowych jak i z nerek.

Przyczyny

 • Ostre stany zapalne w układzie moczowym,
 • Zalegające w pęcherzu moczowym ciało obce – może ono np. stanowić pozostałość po masturbacji,
 • Zawał nerki,
 • Uszkodzenie układu moczowego w wyniku urazu,
 • Schorzenia dotyczące gruczołu krokowego,
 • Gruźlica nerek,
 • Kamica nerkowa – uszkodzenie naczynia krwionośnego w moczowodzie lub miedniczce nerkowej przez kamień,
 • Polipy pęcherza moczowego,
 • Brodawczaki pęcherza moczowego,
 • Występowanie w obrębie nerek oraz dróg moczowych rozrostów nowotworowych,
 • Inne.

Objawy krwiomoczu

Wydalanie wraz z moczem krwi w różnorodnych ilościach.

Leczenie krwiomoczu

Opiera się na odnalezieniu przyczyny krwawienia i leczeniu choroby podstawowej.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. jan F mówi

  Krew w moczu zaobserwowalem u siebie latem 2013r.Mam 55 lat I jestem osoba niepalaca.Zglosilem sie do szpitala I zdiagnozowano mnie ze to „HEMATURIA”.Przez 7 dni bralem antybiotyk.Nic nie pomoglo.Zglosilem sie z problemem do drugiego szpitala.Zdiagnozowano mnie ze to UTI(Urinary Track Infection).Chciano mi przypisac ten sam antybiotyk ale zaprotestowalem ze ten antybiotyk juz wzialem I nie pomogl.Przypisano mi wiec inny.Stracilem w ten sposob miesiac.Krew nadal pojawiala sie w moim moczu.Ostatecznie nadszedl dzien mojej „Cystoscopy”.Pod znieczuleniem wlozona mi kamerke poprzez penisa I dokonano ogledzin pecherza.Pobrana probka z pecherza zostala zdiagnozowana jako Invasive Bladder Cancer.Rak pecherza moczowego.Bylem w szoku.Nikt z rodziny nie mial historii rakowej.Zaczalem brac chemie.Stopien raka okreslono jako T2.W sumie sa 4 stages tego typu raka.Po chemii zaproponowano mi calkowite usuniecie pecherza moczowego tzw „Radical Cystectomy”.Niewielka liczba pacjentow kwalifikuje sie na te operacje.Musisz byc zdrowy-you have to „fit”.Dowiedzialem sie ze przy tego typu operacjach usuwa sie Prostate..,i inne czesci ciala.Jest sie juz nieaktywnym seksualnie itp;Po operacji mocz oddaje sie do torebki plastikowej.Operacja trwa ok.6 godzin.Mozna zobaczyc na You Tube 24 minutowy jej fragment.Jest to Gold standard practice. Z osobistych powodow zrezygnowalem z operacji.Wzialem rownolegla rowniez dosc efektowna metode leczenia Chemoradiation.36 sesji naswietlen I 3 -trzygodzinne sesje chemoterapii.Radiacja odbywala sie od Poniedzialku do Piatku codziennie o tej samej godzinie.Radiacja jest bezbolesna I nie mialem skutkow ubocznych jak mnie uprzedzano..np.biegunka. Z chemioterapia bylo juz gorzej.Kazda wizyta to 2 dniowa wizyta w Klinice Infusion.Pierwszy dzien przez 3 godziny wstrzykiwano mi chemie a drugi dzien chodzilem na tzw „dehydration „. Z tego co sie dopytywalem ten drugi dzien to glownie ratowanie nerek.Jestem juz po leczeniu.Niebawem bede miec kolejna Cystoskopie.Nie mam juz krwi w moczu ale nadal towarzyszy mi pieczenie I nagla potrzeba oddawania moczu.Swoje potrzeby zalatwiam jak inni..nie do torebki…ale czy jestem cancer free?-tego nikt nie jest w stanie stwierdzic na dzien dzisiejszy.Moje leczenie skonczylo sie w ub.tygodniu.Przez caly czas pracowalem bo jestem jedynym zywicielem rodziny.Mieszkam poza Polska.Prosze nigdy nie lekcewazyc krwi w moczu….I nie ufac lekarzowi ze to zapalenie drog moczowych.Nie zawsze jest to tez Rak.Powodzenia.!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.