Męczy mnie bezsenność w nocy. Co robić?

Zdarza ci się przez wiele godzin przewracać w łóżku zanim zaśniesz? A może często budzisz się w nocy i potem masz trudności z ponownym zapadnięciem w sen? To charakterystyczne objawy bezsenności, schorzenia, które na pierwszy rzut oka wydaje się błahe i przez to często bywa bagatelizowane, w rzeczywistości jednak niesie za sobą wiele groźnych dla zdrowia konsekwencji, od utrudniającego codzienne funkcjonowanie chronicznego zmęczenia po zagrażające zdrowiu nadciśnienie tętnicze. Nie martw się jednak, bezsenność, choć dokuczliwa, jest uleczalna. Podpowiadamy jak sobie z nią poradzić.

Co może ułatwić zasypianie w nocy?

Podstawowy i najprostszy sposób na ułatwienie sobie zasypiania to zadbanie o odpowiednie warunki wypoczynku. Najważniejszy oczywiście jest materac – powinien być wygodny i zdrowy, czyli niezbyt miękki, ale też nie przesadnie twardy. Sama sypialnia musi być natomiast przewietrzona, a utrzymująca się w niej temperatura nie może przekraczać 22°C. Pozbądź się z niej także wszelkich źródeł światła i hałasu, na przykład urządzeń elektrycznych emitujących światło i generujących szum. Drugi całkiem skuteczny sposób na bezsenność w nocy to relaksacja. Rozluźniająca muzyka, odprężające kąpiele albo masaże, medytacja, aromaterapia – wszystko to doskonale wycisza ciało i umysł ułatwiając im przejście w tryb odpoczynku i zapadnięcie w długi, spokojny sen. Tych kilka prostych technik z pewnością pomoże osobom, którym bezsenność w nocy dokucza od niedawna. Przewlekła bezsenność jest nieco trudniejsza w leczeniu, ale i na nią istnieją sposoby. Więcej porad na https://terapiabezsennosci.pl/dlaczego-budze-sie-w-nocy/

Jak skutecznie poradzić sobie z przewlekłą bezsennością?

Przewlekła bezsenność jest zbyt dobrze utrwalona, by mogła ją zwalczyć prosta relaksacja. Pozbycie się jej wymaga sięgnięcia po znacznie cięższy oręż: terapię poznawczo-behawioralną. To rodzaj psychoterapii nastawionej na pozbycie się zarówno objawów, jak i przyczyn bezsenności poprzez psychologiczną analizę problemu i jego stopniowe rozwiązywanie wspomagane różnorodnymi naturalnymi technikami regulacji snu. Terapia poznawczo-behawioralna może się odbywać stacjonarnie, w gabinecie lekarskim, lub online, za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Obie te formy leczenia są równie skuteczne, ale nie da się ukryć, że aplikacja jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.