Nietrzymanie moczu bez tajemnic – sprawdź, co należy wiedzieć na temat NTM

Szacuje się, że z problemem nietrzymania moczu zmaga się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to wyłącznie osoby starsze. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się pacjenci w każdym wieku, zwłaszcza ci, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną, zmagają się z nadwagą i otyłością, a także młode kobiety będące w ciąży oraz starsze, w wieku okołomenopauzalnym. Nietrzymanie moczu dla każdego chorego oznacza ten sam poziom zawstydzenia i pogorszenia relacji międzyludzkich oraz inne przykre następstwa dotyczące zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego. Aby móc skutecznie walczyć z problemem, trzeba dobrze poznać jego istotę.

Na czym polega problem nietrzymania moczu i jakie są jego przyczyny?

Za nietrzymanie moczu uznaje się każde mimowolne upuszczenie choćby niewielkiej ilości moczu. Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie słowa „każde”. Wiele osób bowiem sądzi, że jeśli dochodzi do jednorazowych sytuacji takiego rodzaju, nie można jednoznacznie stwierdzić problemu NTM. Tymczasem okazuje się, że nawet sporadyczna utrata kontroli nad pęcherzem może wskazywać na rozwój tego przykrego zjawiska. W zwalczaniu problemu niezwykle istotna jest szybkość reakcji, dlatego nie wolno bagatelizować jego pierwszych symptomów, a te – w zależności od rodzaju dolegliwości – mogą być dość zróżnicowane.

W przypadku tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu do upuszczania jego porcji może dochodzić nawet podczas niewielkiego wysiłku spowodowanego kaszlem lub kichaniem. Ten rodzaj dolegliwości pojawia się na skutek osłabienia mięśni dna miednicy, do którego z kolei może dochodzić w związku z wykonywaniem wzmożonej pracy fizycznej lub przebytej ciąży oraz porodu. Na jego wystąpienie narażone są też osoby otyłe.

Upuszczanie małych porcji moczu jest też charakterystyczne dla nietrzymania moczu z parciem na pęcherz. Ten rodzaj dolegliwości najczęściej występuje jako jeden z objawów schorzeń ze strony układu moczowego, takich jak stany zapalne czy zespół nadwrażliwego pęcherza. Natomiast w przypadku nietrzymania moczu z przepełniania, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, może dojść zarówno do kropelkowego nietrzymania moczu, po niemal całkowite opróżnienie pęcherza.

Sposoby na walkę z nietrzymaniem moczu

Bez względu na rodzaj oraz stopień zaawansowania, nietrzymanie moczu zawsze wymaga podjęcia odpowiednich działań. Leczenie zjawiska w dużej mierze uzależnione jest od jego charakteru. Zasadniczo jednak do walki z nim wykorzystuje się przede wszystkim metody pozwalające na usunięcie przyczyn odpowiedzialnych za wystąpienie problemu. Pozytywne rezultaty zapewniają również zabiegi rehabilitacyjne polegające na podejmowaniu ćwiczeń odpowiednich grup mięśni.

Treningi powinny być przeprowadzane systematycznie i odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty, gdyż angażowanie niewłaściwych partii mięśni mogłoby przynieść skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Poza tym pacjentom zaleca się przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ograniczenie spożywania napojów moczopędnych. Dużą rolę w zakresie poprawy komfortu życia na czas terapii odgrywają wkładki higieniczne, bielizna chłonna i inne produkty na nietrzymanie moczu. W celu ich właściwego dopasowania warto skorzystać z bezpłatnych próbek marki TENA, dostępnych pod adresem: https://www.tena.pl/bezplatna-probka.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.