Choroba Alzheimera – kiedy Twój bliski zaczyna niepokojąco się zachowywać

Specjaliści wskazują, że choruje na nią ponad 10 procent osób w wieku powyżej 65 lat, i 20 procent w wieku powyżej 75 lat. Choroba Alzheimera dotyka niemalże ponad 50 milionów ludzi na świecie. Chociaż nie ma na nią skutecznego lekarstwa, istnieją nowoczesne metody spowolnienia postępu choroby. Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych wzrośnie niemalże trzykrotnie, dlatego zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy, czym jest choroba Alzheimera, jakie daje objawy oraz kto jest na nią szczególnie narażony.

Choroba Alzheimera – co to jest?

Choroba Alzheimera to zespół objawów zaburzeń funkcji poznawczych i zachowań, które generują problemy w codziennym życiu. Zaliczana jest do demencji i stanowi najczęściej występujący typ otępienia. Chorzy dostrzegają pogorszenie ich umiejętności w wykonywaniu codziennych czynności. Choroba polega na zaniku komórek nerwowych i prowadzi do otępienia mózgowego objawiającego się utratą pamięci, uczenia się i myślenia.

Choroba Alzheimera najczęściej dotyczy osób po 65 roku życia, jednak może zacząć rozwijać się już od 30 roku życia, ponieważ nieprawidłowości w tkance mózgowej pojawiają się nawet 20 lat przed wystąpieniem zaburzeń funkcji poznawczych.

Dlatego tak ważna jest świadomość i umiejętność obserwowania własnego organizmu. Gdy zacznie nas coś niepokoić powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza. Ile kosztuje konsultacja specjalisty? Przykładowo, koszt wizyty u neurologa w Warszawie to około 200 złotych.

Objawy choroby Alzheimera

Podstawowym objawem Choroby Alzheimera jest utrata pamięci. Chory zapomina o niedawnych wydarzeniach czy rozmowach, ma problem z przyporządkowaniem myśli, wielokrotnie powtarza te same sformułowania i pytania, chowa przedmioty w dziwnych miejscach a także coraz gorzej zapamiętuje nowe informacje. Może również zapominać imion swoich bliskich i mieć problem z nazwaniem prostych rzeczy.

Kolejnym objawem jest rosnąca trudność w koncentracji oraz myśleniu, zwłaszcza, gdy chodzi o liczby – chory zaczyna mieć problem z zarządzaniem finansami, procedurami bankowymi czy zakupami.

Pacjent coraz trudniej wyraża swoje opinie, które trudno mu skonstruować w sposób logiczny. Ten sam problem dotyczy podejmowania nawet najprostszych decyzji. Może również dokonywać złych wyborów objawiających się w codziennych czynnościach, np. zakładając ubranie niestosowne do pogody.

Chory zaczyna bać się także samodzielnego wykonywania czynności domowych, wycofuje się z życia społecznego, doświadczając poczucia osamotnienia i wahań nastroju. Mogą pojawiać się również urojenia i stany depresyjne.

Kto jest szczególnie narażony?

Na to, kto jest narażony na zachorowanie na chorobę Alzheimera, wpływ ma nie tylko wiek – który jest czynnikiem bezspornym – ale również inne uwarunkowania, które prezentujemy poniżej. Są to m.in.:

  • Płeć: niemal 2/3 chorych stanowią kobiety;
  • Styl życia i stan zdrowia serca: lekarze zauważyli, że czynniki ryzyka związane z chorobami serca mogą również zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Należą do nich brak ruchu, otyłość, palenie tytoniu (w tym bierne), wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu czy źle kontrolowana cukrzyca typu 2;
  • Nadmierne spożywanie alkoholu;
  • Zaburzenia snu takie jak bezsenność czy zaporowy bezdech senny;
  • Depresja;
  • Zespół Downa;
  • Łagodne zaburzenia poznawcze (MCI).

Lekarze wskazują, że również poziom wykształcenia i zaangażowanie społeczne mają wpływ na ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera – im wyższe wykształcenie, tym ryzyko to spada.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.