Zaćma — zdecyduj się na operację bez kolejki!

Zabieg leczenia zaćmy jest najczęściej podejmowanym zabiegiem okulistycznym na świecie i charakteryzuje się wielką skutecznością. Przez pacjentów zwykle określany jest jako „usunięcie” lub „zdjęcie” zaćmy. Polega na wydobyciu z oka naturalnej soczewki pacjenta i umieszczeniu na jej miejscu sztucznej, plastikowej.

Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, to soczewka, która utraciła swoją przezroczystość i stała się podobna do matowej szybki. Wraz z upływem czasu, w wyniku starzenia się organizmu, następuje mętnienie soczewki. Zjawisko to najczęściej obserwuje się u osób po 60 roku życia, czasami zaćma może się pojawić wcześniej, przy współistnieniu takich chorób jak cukrzyca albo urazy oka. Istnieje także tzw. zaćma wrodzona, która występuje nawet u bardzo małych dzieci i wymaga natychmiastowej operacji, w przeciwnym razie mały pacjent może nie odzyskać wzroku. Zaćma może rozwijać się powoli i stopniowo albo też bardzo szybko.

Jak możemy rozpoznać zaćmę?

Choroba ma charakterystyczne objawy, są to:

  • szybko pogarszający się wzrok,
  • zamglone widzenie,
  • zaburzenia widzenia kolorów,
  • widzenie tzw. poświaty,
  • złe widzenie po ciemku.

Wszystkie wymienione powyżej objawy mogą występować także w innych schorzeniach oczu, dlatego, żeby upewnić się z jaką chorobą mamy  do czynienia, należy skonsultować się z lekarzem okulistą.

Skąd bierze się zaćma?

Zaćma pojawia się u starszych osób tak naturalnie jak siwe włosy i zmarszczki, choć u różnych osób zmętnienie soczewki pojawia się w różnym czasie. Zużyta soczewka mętnieje, proces ten może się pojawić także po urazie oka, w zetknięciu ze szkodliwym promieniowaniem, w wyniku innych chorób.  Katarakta może być także wrodzona i pojawia się u chorych dzieci i młodzieży.

Jak się leczy zaćmę? Jak wygląda operacja zaćmy?

Najlepszym sposobem leczenia zaćmy jest jej usunięcie. Czasami zdarza się, że w sprzedaży dostępne są tabletki albo krople zatrzymujące kataraktę, jednak ich działanie nie zostało potwierdzone naukowo. W trakcie operacji zastępuje się zużytą, naturalną soczewkę nową — z tworzywa sztucznego.

Cały zabieg zazwyczaj trwa krótko, a pacjent po około godzinie po zabiegu może wrócić do domu, nie musi być hospitalizowany. Warto wiedzieć, że soczewkę w oku można wymienić jeden raz w życiu. Taki zabieg należy powierzyć doświadczonym specjalistom, a  takich można znaleźć w nowoczesnym szpitalu Cito Care w Toruniu. Pacjenci mogą w ramach NFZ skorzystać np. z nowoczesnej soczewki torycznej — produkt zaleca się pacjentom z astygmatyzmem rogówki równym lub większym niż 2 dioptrie. Doskonałe soczewki renomowanej, niemieckiej firmy ZEISS gwarantują znakomitą jakość widzenia.

Idź szybko na operację zaćmy !

Zwlekanie ze zgłoszeniem się na zabieg jest niebezpieczne, grozi pogorszeniem się wzroku, a nawet powikłaniami. Niestety w szpitalach publicznych kolejka oczekujących na ten zabieg jest długa. Operacja wykonana w prywatnej klinice, takiej jak Szpital Citocare, będzie nieporównywalnie szybciej wykonana, pacjent jest profesjonalnie diagnozowany i otrzymuje propozycję najnowocześniejszych metod leczenia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.