Atopowe zapalanie skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry jest zwykle dolegliwością, której objawy po raz pierwszy pojawiają się u dzieci do maksymalnie 6 roku życia. Kolejny przedział wiekowy od 6 do 20 lat obejmuje już znacznie mniejszą ilość przypadków, bo zaledwie 10%.

Gdy dojdzie do zakończenia okresu dojrzewania i wchodzimy w dorosłość, ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry jest niezwykle niskie, gdyż przypadki takie są odnotowywane sporadycznie.

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry u osób dorosłych?

Wystąpienie Atopowego Zapalenia skóry u osoby dorosłej, może wiązać się z rozmaitymi przyczynami. Specjaliści rozpatrują liczne możliwości, jednak każdy przypadek musi zostać poddany oddzielnej analizie. Jedna z hipotez mówi, o wpływie dużych zmian życiowych, jak np. zmiana trybu życia, podjęcie nowej pracy, przeprowadzka, które mogły doprowadzić do narażenia na kontakt z alergenem, z którym do chwili obecnej nie mieliśmy styczności.

Pośród innych czynników przyczynowych wymieniane są predyspozycje genetyczne, które mają warunkować wystąpienie zmian alergicznych w późniejszym wieku niżeli okres dzieciństwa. Lekarze wskazują jednocześnie, że w dorosłym życiu może również dojść do różnych sytuacji, które skutkować będą gwałtownym spadkiem odporności organizmu, który może doprowadzić do wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u osoby dorosłej?

U wielu dzieci z biegiem czasu objawy atopii nieco ustępują, stają się łagodniejsze, a może po prostu żyjąc chorobą od dziecka uczymy się z nią funkcjonować i w maksymalny możliwy sposób kontrolować jej objawy u siebie. U osób dorosłych w większości przypadków przebieg atopowego zapalenia skory, które pojawiło się po raz pierwszy jest bardzo ciężki.

Cechą silnie wyróżniającą dla tej jednostki chorobowej jest lokalizacja zmian. Do ich eksponowania się najczęściej dochodzi w zgięciach kolanowych oraz łokciowych. U większości osób niezwykle intensywne zmiany występują również w obrębie twarzy oraz szyi.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry u osoby dorosłej?

Najsilniej wyróżniające są tu zmiany skórne, w postaci swędzącej wysypki. Powszechne jest powstawanie przeczosów, czyli linijnych pęknięć skóry, na skutek intensywnego drapania się. Pojawiają się również nadżerki, krwiste strupy, nacieki o charakterze zapalnych, oraz objawy w obrębie płytki paznokcia, która wygląda jakby była pomalowana z zastosowaniem bezbarwnego lakieru.

W wielu przypadkach stwierdza się wzmożone łuszczenie się skóry. Wynikiem drapania zmian mogą być nadkażenia o charakterze bakteryjnym bądź grzybiczym, które często są trudne do leczenia. U osób chorujących przewlekle przez wiele lat widoczne są grubsze oraz ciemniejsze fragmenty na skórze – które mogą intensywnie swędzieć przez cały czas.

U osób dorosłych, którzy jako dzieci chorowali na atopowe zapalenie skóry występuje zwiększone ryzyko – silnego przesuszenia skóry, może występować egzema na dłoniach, wyróżniające są również silne podrażnienia skóry. W skrajnych przypadkach występują również problemy ze wzrokiem.

W przypadku tego schorzenia należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest stosowanie odpowiednich, łagodnych kosmetyków myjących, jak również preparatów o silnym działaniu nawilżającym. Istnieją specjalne linie preparatów dla osób z takimi problemami, które i tak trzeba będzie przetestować na sobie samym.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.