Znamiona – jak je chronić przed promieniami UV?

Znamiona barwnikowe to zmiany powstające na skutek nadmiernego namnażania się w skórze komórek produkujących melaninę, czyli barwnik skóry. Choć w większości przypadków znamiona są problemem jedynie natury estetycznej, to jednak wymagają one odpowiedniego postępowania, m.in. w zakresie ochrony przed promieniami UV w okresie letnim.

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym powinna polegać ochrona przed słońcem w przypadku znamion skórnych,
  • kiedy warto rozważyć usunięcie znamion skórnych.

Znamiona barwnikowe – zwane potocznie pieprzykami – powstają jako efekt nadmiernego namnażania się melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę (jest to barwnik, od którego zależy kolor skóry, oczu i włosów człowieka). Pieprzyki na ciele występują powszechnie zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych i starszych, kobiet i mężczyzn – w większości przypadków są one jedynie defektem estetycznym. Oczywiście należy na nie zwracać uwagę, obserwować ich wygląd i reagować, jeśli się powiększą, zmienią kształt i kolor, zaczną boleć, swędzieć albo krwawić.

Znamiona – ochrona przed słońcem to konieczność!

Znamiona w okresie wiosenno-letnim wymagają szczególnej ochrony przed słońcem. Niestety, ekspozycja na promienie UV jest jednym z czynników, które mogą inicjować zachodzące w skórze procesy nowotworowe. Należy więc pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  1. Jeśli jest to możliwe, należy unikać przebywania na słońcu w upalne dni między godziną 11:00 a 17:00. Wówczas promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze.
  2. W gorące dni warto nosić lekkie, przewiewne ubrania zasłaniające ramiona oraz nogi. Nie można zapominać o nakryciu głowy.
  3. Jeśli wybieramy się na basen lub na plażę, koniecznie należy posmarować skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym dopasowanym do potrzeb danej skóry.
  4. Znamiona najlepiej posmarować tzw. blokerem, czyli kremem z filtrem o SPF powyżej 30.

Kiedy warto usuwać znamiona ze skóry?

Oczywiście istnieją sytuacje, w których wskazane jest usunięcie znamion skórnych. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy są one dla pacjenta problemem estetycznym – pieprzyki na ciele zlokalizowane w newralgicznych miejscach mogą zaburzać estetykę wyglądu i stać się przyczyną kompleksów. Zdarza się również tak, że znamiona znajdują się w takich partiach ciała, że są narażone na otarcia, uciskanie przez elementy odzieży lub obuwia, bywają nadrywane i krwawią. Wówczas również zaleca się usunięcie pieprzyka. Lekarz zaproponuje wycięcie zmiany również wtedy, gdy uzna, że może mieć ona tendencję do przemiany w nowotwór. Taki zabieg ma charakter profilaktyczny.

W klinice ESTELL w Warszawie wykonywane jest m.in. chirurgiczne usuwanie znamion. W zależności od rodzaju zmiany, jej wielkości, lokalizacji itp. lekarz dobiera najlepszą metodę zabiegu, zapewniającą zarówno jego skuteczność, bezpieczeństwo, jak i jak najlepsze efekty estetyczne. Usuniętą tkankę można przekazać do badania histopatologicznego, które pozwoli ocenić, czy zmiana nie ma charakteru nowotworowego. Oczywiście warto pamiętać, że dla jak najlepszych efektów konieczne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, m.in. w zakresie higieny i regularnej zmiany opatrunków.

Alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych jest laserowe usuwanie pieprzyków, również wykonywane w klinice ESTELL. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest laser CO2. Emitowana przez laser energia wnika w tkankę i powoduje wyparowanie znajdującej się w niej wody, przez co tkanka obumiera, a zmiana zostaje usunięta. Laserowe usuwanie pieprzyków jest zabiegiem bezpiecznym i bardzo skutecznym, nie wywołuje krwawienia redukuje ryzyko powstawania blizn. Co ważne, podczas jednej wizyty w klinice można się w ten sposób pozbyć nawet kilku znamion, a zabieg laserowy również nie wyklucza przekazania usuniętej tkanki do badania histopatologicznego.

Pieprzyki na ciele nie muszą być problemem – dzięki nowoczesnej medycynie estetycznej można je szybko i skutecznie usunąć.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.