Zauważasz niepokojącą zmianę miejsc intymnych? – Umów się do ginekologa!

Jednym z najczęstszych problemów ginekologicznych, z którym pacjentki zgłaszają się do lekarzy, są zmiany na wargach sromowych czy śluzówce pochwy. Mogą one mieć różne postaci, np. grudek, krostek, pęcherzyków czy owrzodzeń. Ich główną przyczyną są stosunkowo niegroźne i łatwe do wyleczenia (o ile pacjentka będzie szukać fachowej pomocy) zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Z drugiej strony mogą być objawem poważnych chorób, takich jak rak sromu, dlatego absolutnie każdą zmianę, którą zauważymy na miejscach intymnych, tak jak i w innych lokalizacjach, należy skonsultować z lekarzem.

Zmiany wywołane przez zakażanie wirusami HSV i HPV

Skóra i błona śluzowa warg sromowych oraz pochwy są narażone na zakażenie całą listą drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Zmiany, które na nich powstają, mogą mieć np. pochodzenie wirusowe.

Przyczyną infekcji, a co za tym idzie powstania zmian, może być np. wirus HSV, czyli wirus opryszczki. Za zakażenia okolic intymnych odpowiada przede wszystkim wirus HSV 2, podczas gdy za zmiany na twarzy winę ponosi HSV 1. Pamiętajmy jednak, że wirus HSV 1 może również wywołać powstanie zmian na wargach sromowych, np. na skutek oralnej aktywności seksualnej. Podstawowymi zmianami wywoływanymi przez wirus opryszczki są mnogie pęcherzyki, wypełnione treścią surowiczą. Towarzyszy im intensywny świąd. Pokrywa pęcherzyków jest bardzo delikatna i łatwo ulega przerwaniu, co sprzyja rozsiewowi. Jednocześnie powstają wówczas bolesne nadżerki.

Drugim rodzajem wirusa, który jest odpowiedzialny za występowanie zmian krocza, a także okolic odbytu, jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażenie podtypem 6 lub 11 powoduje powstanie kłykcin kończystych. Są to brodawkowate lub nawet kalafiorowate wyrośla. Nie stwarzają one zagrożenia życia czy zdrowia, a stanowią defekt kosmetyczny.

Wrzód miękki i twardy jako objaw zakażań bakteryjnych

Zmiany na kroczu mogą być efektem infekcji bakteryjnych. Przykładem jest kiła, choroba zakaźna przenoszona drogą płciową, wywołana zakażeniem krętkiem bladym. W miejscu wnikania patogenu do organizmu, np. na wardze sromowej czy w pochwie, po 2-3 tygodniach pojawia się twarda zmiana. Początkowo ma ona postać małej grudki, ale z czasem przekształca się w owrzodzenie o gładkich brzegach i lśniącym dnie. Co ważne, zmiana jest niebolesna. Jej zignorowane, np. ze względu na poczucie wstydu przed wizytą u lekarza, co prawda prowadzi do samoistnego zaniku zmiany po kilku tygodniach, ale niestety nie oznacza jednocześnie wyleczenia. Krętki kiły wciąż namnażają się w organizmie i z czasem może dojść do ataku tzw. kiły wtórnej. Ta postać także odpowiada za powstanie zmian na wargach sromowych. W tym przypadku będą one miały postać bolesnych kłykcin płaskich, pokrytych rozległymi nadżerkami.

O ile w przypadku kiły mówimy o wrzodzie twardym, o tyle w zakażeniu inną bakterią – Haemophilus ducreyi – mamy do czynienia z tzw. wrzodem miękkim. Kilka dni po zakażeniu początkowo mała krosta przekształca się w ropne owrzodzenie. W odróżnieniu od zmiany kiłowej jest ona bardzo bolesna.

Niebezpieczne zmiany okolic intymnych u starszych pacjentek

Kobiety w wieku dojrzałym rzadziej podejmują ryzykowne kontakty seksualne, a więc są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie zmian związanych z chorobami zakaźnymi. Jednocześnie wzrasta u nich jednak ryzyko zachorowania na raka sromu, dlatego każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Najczęściej ograniczone odbarwienie skóry okazuje się być zmianą zanikową, związaną z wiekiem, ale w niektórych przypadkach może okazać się obszarem zmiany przednowotworowej. Jeśli istnieje takie podejrzenie, z zajętego obszaru pobiera się wycinek do badania histopatologicznego.

Sam nowotwór sromu może mieć dwie postaci: wyrastającego ponad powierzchnię skóry twardego guzka, często z obecnym owrzodzeniem na szczycie, lub drążącą w głąb tkanek. Jak w przypadku każdego nowotworu, im szybciej się go wykryje i zacznie leczyć, tym lepsze rokowanie, dlatego nie warto ignorować niepokojących zmian.

Podsumowując, absolutnie każda niepokojąca zmiana powinna być skonsultowana z ginekologiem, ponieważ lekceważenie problemu czy też unikanie badania ze względu na skrępowanie, może przyczynić się po rozwoju jeszcze poważniejszych chorób i dolegliwości. Dodatkowo warto sięgnąć po sprawdzone preparaty o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym, odkażającym i przeciwbólowym, jak np. Tantum Rosa. Zastosowanie preparatu przyniesie wyraźną ulgę i poprawę m.in. w przypadku takich dolegliwości jak upławy, świąd i pieczenie, zapalenie sromu i pochwy, obrzęk miejsc intymnych. Działa też wspomagająco w radioterapii i chemioterapii.

Więcej zobacz na tantumrosa.pl

Bibliografia:

[1] Pod red. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2015

[2] https://www.mp.pl/interna/chapter/B01.XI.D.19.1

[3] https://onkologia.mp.pl/chorobynowotworowe/99338,rak-sromu

[4] Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka, wyd. Czelej, Lublin 2012

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.